| vladutz1995 a întrebat:

Sunt in Italia si aici am un rooter de la Vodafone, care vine insotit cu un modem Vodafone care imi garanteaza internet. Modemul este conectat in rooter iar rooterul imi face wireless in casa. Este un rooter adsl. Ce nu inteleg este ca mai am un cablu pe care scrie ADSL care se baga in perete, intrn port. e ca cel de la telefon... seamana cu cel WAN doar ca este mai mic. La ce ma ajuta acel cablu adsl? Daca il scot ca sa pot muta rooterul intr-un loc unde as putea avea semnal mai bun la modem ar fi o problema? Fiindca am observat ca parca internetul merge mai greu cand nu e conectat acel adsl. Ce e mai exact acel cablu?

Răspuns Câştigător
neluL
| neluL a răspuns:

Ce sistem de operare ai?

13 răspunsuri:
neluL
| neluL a răspuns:

In modem intra doua cabluri din exterior ca nu prea inteleg? Daca intra 2 cabluri in modem atunci pe un cablu ai telefon fix de la firma de internet si pe celalalt cablu ai internetul care iti intra in router. Uite o poza ca sa-ti faci o idee http://www.dacor.net/adsl/Adsl-hub.jpg

| vladutz1995 explică (pentru neluL):

Stii ce e acela modem nelu? Modem este acel cacacel cu usb care se baga in laptop si ai net. rooterul are port usb, bag modemu acolo si voila.

| neluL a răspuns (pentru vladutz1995):

Aaa mobil! Asta e tot modem http://upload.wikimedia.org/......_AM300.jpg

Deci iti intra trei cabluri in router!
-unul iti alimenteaza routerul la 220V
-pe unul ai internet
-mai ai unul care este bagat in ce port din router? In perete in ce intra?

| vladutz1995 explică (pentru neluL):

Nu am nici unul de internet laughing. asta e ideea. am alimetarea, unul care vine din priza si eventual cel de telefon. atatlaughing. internet imi furnizeaza modemul.

| vladutz1995 explică (pentru neluL):

Cel ce vine din perete si intra in rooter scrie ADSL.

| neluL a răspuns (pentru vladutz1995):

Despre asta e vorba? Intra in priza asta?
http://blog.4rev.net/wp-content/uploads/2008/02/utp-rj45.jpg
E pentru telefon http://i.imgur.com/eGxQ6y2.jpg
Daca ai wireless la ce tii USB modem in laptop?

| vladutz1995 explică (pentru neluL):

Esti nebun mai frate. nu tin modemu in laptop ca las tine da nu mergelaughing zice ca nu are retea, dar mi-l detectaeza, pe alt laptop isi ia retea. si il folosesc in rooter, bag modemul in rooter.

| neluL a răspuns (pentru vladutz1995):

Eu doar am intrebat? Ce e de ras?
In fine, poate te-ai lamurit ce este cu acel cablu.

| vladutz1995 explică (pentru neluL):

Alta problema daca ma poti ajuta. usb urile imi fac figuri. cum am spus, nu merge modemul de internet, in detecteaza, dar nu isi ia retea. pe alt laptop merge. apoi am luat un controller de ps3 si tot asa, imi apare in Devices ca fiind Controler(R)Ps3 dar cand sa il calibrez nu merge.

| neluL a răspuns (pentru vladutz1995):

Fa un updte la driverele USB! De fapt actualizeaza toate driverele cu Driver Genius Professional 2013.
O sa-ti dau pm cu programul.

| vladutz1995 explică (pentru neluL):

La fel...

| vladutz1995 explică (pentru neluL):

Am un windows 7 x64, am incercat mai devreme si pe alt laptop si tot cam la fel face. il detecteaza in Devices, dar in programul ala Motionjoy nu mi-l descopera, iar daca ii dau calibrare din devices de acolo nu merge.dar becurile clipesc

| neluL a răspuns (pentru vladutz1995):

NU merge controllerul pentru ca e doar PS3! NU merge si pe pc!

| neluL a răspuns (pentru vladutz1995):

Ce sistem de operare ai?