| feelthebass a întrebat:

Sunt nou in domeniul electronice, foarte nou.Care este diferenta intre amplificator, preamplificator, statie amplificare? Ma refer la domeniul audio

Răspuns Câştigător
| GenetiX a răspuns:

Preamlificator-ul poate amplifica* surse de genul: microfon, doze magnetice etc, in alte cuvinte lucreaza cu un curent foarte mic de ordinul catorva milivolti dar nu in fel-ul in care poti face discoteca ci atat cat are nevoie un amplificator.
Amplificator-ul poate amplifica* o sursa deja preamplificata practic fiind continuarea preamplificarii. Amplificarea se poate face pe Etaje(nivele) obtinandu-se astfel puteri mari cu curenti mai mari. Este ultima parte dintr-un sistem audio inaintea difuzoarelor.
Totusi cuvant-ul amplificator reprezinta montaj-ul in sine format din componente electronice uneori un simplu Integrat. O statie de amplificare insa se refera deja la acest amplificator+anexe cum ar fi transformator, incinta, VU-metru, diferite filtre, reglaje, display etc mai pe scurt produsul final al unui amplificator. O mentiune ar fi ca ambele (amplificator, preamplificator) pot fi regasite intr-o statie de amplificare, daca aceasta are intrare de microfon. Si nu in ultim-ul rand ar mai fi de spus ca acestea pot fi mono/stereo.
O amplificare stereo este practic tot montaj-ul unui amplificator facut in oglinda adica de 2 ori pe 2 canale.

OBS: amplificare* = marirea, dezvoltarea

2 răspunsuri:
| bogdan3vl a răspuns:

Amplificator sau statie e tot una iar preamplificator este un amplificator dar mai poti sa mai bagi o statie sau mai mult si se aduna puterea de la toate

funda plssss

| bogdan3vl a răspuns:

Preamplificator - amplificator într-un lanț de transmisiune, înaintea unui amplificator principal

asta e definitia din dex fundabig grin