| birisbeatriceantonia a întrebat:

Telefonul meu (ALLVIEW x2 Soul) nu mai recunoaste castile. Adica muzica se aude si prin casti, dar si prin difuzoarele telefonului, in acelasi timp. Si nu mai recunoaste nici deconectarea lor(inainte se oprea muzica la deconectare. Acum nu.) Mai pot sa fac ceva prin setari sau trebuie sa inlocuiesc jack-ul?

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Mufa mama (din telefon) deconecteaza difuzorul interior, DACA mufa jack a castilor este introdus in ea.
Daca nu se deconecteaza, inseamna ca mufa jack-tata a castilor nu este introdus suficient sau e prea scurta (e pentru alt telefon).
Foarte rar, dar se poate defecta si mufa mama (din telefon), asta daca a fost fortat mecanic si contactele interioare s-au deformat.
Incearca cu alta casca, cu marimea mufei jack "normala" telefonului, iar daca problema persista, atunci du-ti telefonul la service pentru inlocuirea mufei mama.

1 răspuns: