| Mihai1972 a întrebat:

Tineam intr-un LG Optimus 4x HD un microsim Orange cu adaptor si functiona perfect. Apoi sa vad daca este codat, am bagat o cartela de Cosmote si nu mi-a citit-o, apoi am bagat si alta cartela de Orange si tot nu a citit-o. Pe aceasta, microsim nu am mai bagat-o ca nu mai este telefonul la mine. Stiti care sa fie problema?

Răspuns Câştigător
| LoveIsLove4Ever a răspuns:

Conectorul SIM poate fi ars, cartela defecta sau softul telefonului defect. du-te la system update sau fa un flash de soft manual. daca nu merge nu stiu ce ar putea fi dar cel mai repede ar fi softul defect. funda?

| Mihai1972 explică (pentru LoveIsLove4Ever):

Pai si conectorul ala se ardea asa dintr-o data? Doar ce am scos cartela mea, am bagat alta si nu a mers.

| LoveIsLove4Ever a răspuns (pentru Mihai1972):

Fire de praf, defecte ale placii de baza din fabrica, "trauma" fizica, presiune aplicata mare etc. toate astea pot arde acel conector. incearca sa il resoftezi in 90% dintre cazuri functioneaza