| AnonimulCareVreaSaRamanaAnonim a întrebat:

Tocmai mi-am cumparat 2gb ram si mii arata in bios pe ambii insa cand aprind pc-ul si dau la proprietati imi apare doar unul dintre cele doua. Inainte aveam 2gb ram iar acum am adaugat cate o placuta a cate 1gb insa in windows imi arata 3gb iar in bios mii arata pe toti 4gb. Ce vrea sa insemne asta si cum se rezolva?

Răspuns Câştigător
| Ensiferum a răspuns:

Ai windows pe 32 de biti de acea nu iti recunoaste toti ramii. Baga windows pe64 de biti si mai povestim. nu e de la placa video.

| AnonimulCareVreaSaRamanaAnonim explică (pentru Ensiferum):

Mi-am pus Windows 7 64 bit si mii recunoaste pe toti happy
Inca un lucru, Inainte aveam xp 32 bit si parca acum cu windows 7 merge cea mai bine. In unele jocuri pe care aveam putin lag si drop frame-uri pe xp am scapat de aceste probleme pe windows 7 home premium 64 bit happy

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

O parte din memorie este folosita pentru video, deci iti raman mai putin, nu 4 Gb integral.
Verifica memoria RAM totala in Task Manager, acolo-ti arata mai exact memoria RAM utilizabila.

| DavidoffUser a răspuns:

Ai windows pe 32-bit.