| IIIshaneIII a întrebat:

Toti am avut si avem vesnica problema cu incarcatoarele si stecherele subtiri care mereu se intrerup si nu fac contact bine in priza, exista o solutie pentru problema asta in afara de taiat stecherul la televizor, radio, statie si inca nu mai stiu cate dispozitive ce se gasesc prin casa omului?

6 răspunsuri:
| SkyPilot a răspuns:

Pentru multe dintre ele merge sa iti cumperi un alimentator universal care poate produce mai multe tensiuni de alimentare si vine cu mai multe mufe intersanjabile.
Dar daca are o mufa speciala, nu ai alta solutie decat sa repari alimentatorul.

| anonimg a răspuns:

Cumperi o priză cu protecție sau un prelungitor cu protecție. Protecția va ține picioarele ștecherului fixate și ștecherul nu se va mai mișca.

Nu-mi da fundă. Dacă vei da fundă nu-ți va scrie nimeni. Mai așteaptă răspunsuri. Poate că există idei mai bune.

| IIIshaneIII explică (pentru anonimg):

Am avut si o tripla de genul si intra foarte greu, trebuie sa apesi cu piciorul pe un stecher sa il bagi si de scosc nu mai zic.

| Panamax a răspuns:

Nu am avut niciodata probleme de genul acesta.
Poate de vina sunt prizele care s-au largit.
Eu am prize legrand si gewiss.Iar stecherele mici stau fixe in ele.

| anonimg a răspuns (pentru IIIshaneIII):

Sau cauți așa ceva: https://www.alprod.ro/triplustecher-3-cai-cu-impamantare-emos.html
În magazinele de cartier vânzătorul îți poate face proba cu un ștecher subțire.
Sau îți poate face proba cu un ștecher subțire la o priză; și schimbi priza.
Eu am un prelungitor Philips fără protecție, dar toate ștecherele intră destul de bine in el, inclusiv încărcătorul de la telefon.

Bula
| Bula a răspuns:

Solutia este folosirea corecta ale unor prize, stechere, mufe de calitate, care fac bine contact.

Sunt aparate (cum sunt si incarcatoarele) pe care le putem lasa in continuu in priza, avand consum in gol neglijabil. Asa sunt si electrocasnicele care au intrerupatoare pe circuitul de alimentare.
Altor aparate se pot monta prize cu un intrerupator, pentru a nu fi nevoiti sa scoatem stecherul tot timpul.

Si nu in ultimul rand: sa nu cumparam marfa slaba, de calitate slaba, doar pentru ca sunt un pic mai ieftine!
Iar prizele si intrerupatoarele sa fie montate de electricieni calificati, astfel ca aceste aparate sa fie fixate bine in perete, cu contacte ferme si sigure.

Trebioe sa invatam si modul corect de manevrare!
Stecherele si mufele NU SE TRAG DE CABLU, ci se prind cu AMBELE maini la scoatere: cu o mana tinem priza, iar cu cealalta mana prindem stecherul /mufa.