Întrebare recomandată | hopeklaus a întrebat:

Mă confrunt cu o problema. Încarcătorul (respectiv ștecherul) se încălzește în momentul in care il bag la încarcat. Nu este o căldură mare, moderată aș spune eu. După ce îl scot dim priza și scot USBul din ștecher, interiorul are un ușor miros de ars. Și capătul USB ului introdus în ștecher e cald. Menționez că se întâmplă la aproape toate încărcătoarele din casă. (Toți avem telefoane Samsung). Este ceva ce ar trebui să mă ingrijoreze. Să-mi cumpăr încărcătoare noi?

Răspuns Câştigător
| mihai69 a răspuns:

Dacă temperatura e moderată (sub 35 grade - nu te „frige" când pui mâna pe el) - e ok. Dacă e mai cald, sau dacă își schimbă culoarea sau emană miros *puternic* (sau chiar fum) cât e în priză - se aruncă urgent (într-un container de reciclare deșeuri electronice, desigur!) și se ia altul, preferabil original.

3 răspunsuri:
| Irinelp a răspuns:

Dacă spui ca are un miros înseamnă că se încălzește mai mult decât ar fi normal, și dacă se întâmplă cu toate încărcătoare din casa nu poate fi o coincidenta, poate nu incarcatorele sunt problema ci prizele, încearcă o altă priza sau o priza de la vecini sa vezi dacă e vreo diferența.

| hopeklaus explică (pentru Irinelp):

Mirosul se simte în momentul în care decuplez USB-ul din ștecher și "bag nasul" în elrolling on the floor

| hopeklaus explică (pentru Irinelp):

Mirosul se simte în momentul în care decuplez USB-ul din ștecher și "bag nasul" în el?