| UserDeTpu a întrebat:

TPU! Am reinstalat recent Windows-ul si l-am pus pe 32 de biti pentru ca nu am un sistem foarte performant. Am observat ca din cei 4GB de ram pe care-i am, doar 3.24 sunt usable, adica folosibili. Asa imi scrie in proprietatile de la My Computer. Cum fac ca sa fie toata memoria folosibila?

8 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Sa il pui pe 64 bites, pe 32 il pui daca ai pana in 3gb ram

| LinxCont a răspuns:

Numai windows-ul pe 64 biti poate folosi toata memoria ram.

Cel pe 32 biti foloseste maxim 3.5GB, deci pentru a folosi toti cei 4GB trebuie instalat windows pe 64 biti.

Windows-ul pe 64 biti consuma la randul lui mai multa memorie decat cel pe 64 si nu va fi un mare avantaj castigarea celor 0. 76GB RAM, insa daca se folosesc si aplicatii care merg numai pe 64 biti, atunci e necesara instalarea unui windows pe 64 biti.

| Rommeo a răspuns:

Restul pana la cei 4 gb sunt alocati placii video, de asta i ti arata doar 3, 24

| Deny_Denis_2001 a răspuns:

Salut,mai jos iti descriu System requiments(cerinte Minime) la biti
-------------------------------
64 biti
Procesor ce suporta 64 biti (dual sau quad core).
Sistem de operare pe 64 biti (windows 7 este cel mai stabil).
Software pe 64 pentru beneficii maxime insa merg si cele pe 32 fara probleme.
Peste 2 Gigabytes de memorie ram (recomandat 4-8 GB sau mai mult)
Hardware relativ nou (sub 2-3 ani vechime).
Periferice noi (2-3 ani vechime).
SSD pentru swap mai sprinten. (optional)
Asigurati-va ca veti gasi drivere pentru toate device-urile.

32 biti
----------------------------------
1. Conform Microsoft, are nevoie doar de 1 GB RAM pentru a rula in conditii optime.
2. In general consuma mai putin decat versiunea pe 64 biti.
3. Este compatibila cu majoritatea computerelor vechi.
4. Se gasesc mult mai repede si usor drivere.
5. Se pot folosi programele scrise pe 16 biti.

Diferente intre aceste systeme de operare/placi de baza

Procesorul pe 32 biti poate reprezenta numere cuprinse intre 0 si 4.294.967.295.
Numarul de biti poate afecta numarul celulelor de memorie pe care le poate localiza. Daca un procesor utilizeaza 32 biti pentru a reprezenta o adresa de memorie, iar fiecare adresa de memorie reprezinta un octet (8 biti), atunci cantitatea maxima de memorie pe care o poate adresa este de 2 la puterea 32 octeti sau 4GB, adica numarul valorilor unice pe care le pot lua cei 32 biti (0 si 1).
Orice program instalat primeste 4 GB memorie virtuala pentru rulare. In sistemele de operare moderne exista si suport pentru Phisycal Address Extension. Aceasta tehnologie suport pentru procesoare, permite SO-urilor sa foloseasca pana la 64 GB RAM, dar de aceasta facilitate va beneficia doar sistemul de operare, in cele mai multe cazuri aplicatiile nefiind proiectate pentru a folosi aceasta posibilitate. Aceasta limitare de acces la memoria RAM, a sistemelor pe 32 biti, nu se refera doar la programe ci si la componentele hardware instalate pe sistem, care, in timpul functionarii primesc anumite segmente de memorie. Din cauza limitarii cantitatii de memorie accesibila, aceste componente lipsesc sistemul de operare de o anumita cantitate de memorie. Se poate intampla ca doua componente hardware sa foloseasca portiuni comune de segmente de memorie lucru care duce la instabilitatea sistemului de operare.

Procesorul pe 64 biti poate reprezenta numere cuprinse intre 0 si 18.446.744.073.709.551.615. Adreseaza un spatiu de memorie mult mai mare (2 la puterea 64 adica 17, 2 miliarde de GB), dar sunt mai complexe, folosesc mai multa energie, emana mai multa caldura si au un pret mai ridicat.
Automat componentele hardware nu vor mai lua din memoria necesara sistemului de operare. Versiunile Home sunt totusi limitate la 16 GB RAM maxim instalati pe sistem, in schimb Professional si Ultimate pot folosi pana la 192 GB RAM instalat pe sistem. Pentru aplicatii limitarea este undeva la 8TB.

===========
Sper c-ai inteles ceva..succes

| ST_Vali_1998 a răspuns:

Salut UserDETpu, acea memorie este folosita pentru iconite, bara de jos, fundalul ecranului, orice faci cu PC-ul consuma memorie RAM, acea memorie RAM nu o poti folosi pentru ca este rezervata cerintelor de baza, daca renunti la acele cerinte de baza nu se mai aprinde PC-ul, dar 3, 24 sunt suficienti. Nu iti face griji, toate jocurile sau ce ai tu in plan si sunt la rocomandare cy 4GB ram sunt gandite in asa fel incat sa nu foloseasca chiar toata memoria ram. Succes!

| anonim_4396 a răspuns (pentru ST_Vali_1998):

Nu te pricepi absolut deloc! Nu mai da raspunsuri gresite.

| RAY a răspuns (pentru ST_Vali_1998):

Numai scrie aiureli de astea daca nu ai habar, acele chesti ocupa un spatiu pe hard, lui i apare asa ca e pe 32 de bites

| suntserios a răspuns (pentru ST_Vali_1998):

Loool cum a sunat asta, memoria este folosita pentru iconite... loool