| Arhix a întrebat:

Salut TPU,

Eu an 2 kituri de memorii RAM, 8 GB fiecare, 16 GB in total.

Cand ma uit in My Computer(This PC) imi scrie "6.95 usable", ce e cu diferenta de la 16?
Am Windows pe 64 biti.

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Memoria RAM este folosita pentru mai multe parti a calculatorului, nu numai de Windows.
- o parte din memorie este folosita pentru transferul de date spre placa video, alta pentru transferurile pe BUS-uri si alte componente
- In memoria ramasa libera se incarca sistemul de operare (in cazul tau Windows), care ocupa si el o parte buna de memorie.
- Ce ramane liber si disponibil pentru rularea unor noi programe este afisat ca "usable" in My Computer - This computer.

| doctorandus a răspuns (pentru Bula):

Am ultimul Windows 10, usable nu mai apare.

| Bula a răspuns (pentru doctorandus):

In Task Manager se poata vedea.

| doctorandus a răspuns (pentru Bula):

Daca vrei sa stii ce hardware ai: http://www.hwinfo.com/download/

| Bula a răspuns (pentru doctorandus):

... sau poti folosi AIDA64, versiunea portabila
https://www.aida64.com/downloads/MDc2YjVlNjc=

9 răspunsuri:
| CM7YRE a răspuns:

Https://www.youtube.com/watch?v=oe34DiexXzk
https://linustechtips.com/......is-usable/
Sunt multe "idei/chestii"; posibil o memorie sa fie defecta, sa-ti utilizeze ceva anume gen placa video integrata, sa fie ceva din "Setari" etc.In CPU Z ce-ti arata?

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Memoria este vizibila (16 Gb) si in BIOS (UEFI)?

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ai verificat cat suporta placa de baza?

| doctorandus a răspuns:

Cu PAE sau fara PAE?

| TheTom7 a răspuns:

Probabil nu iti merge una din placute si cam atat poti folosi din aia 8.