| RickGrimes a întrebat:

TPU! PLZ help funda cine ma ajuta! am internet de la UPC prin modem, nu este ca stick-ul sau wi-fi, modem.Problema e ca am internetul de multi ani, dar de 2 zile nu stiu ce s-a intamplat, am abonament 15mb/s, inainte mergea, bine descarca bine dar acum de abia daca descarca cu 0. 15mb/s (vreo 15kb/s) iar cand dau la speedtest arata ca am net 0.12 mb/s, CE? de acum 2 zile imi face asa i-am chemat pe cei de la UPC si au spus ca nu stiu ce are totul pare bine, modemul cuplat la PC, dar netul e praf de abia daca se incarca unele pagini mai "complexe" cred ca am facut ceva va rog ajutati-ma am dezinstalat antivirusul ca am zis ca e ceva de la el.

Răspuns Câştigător
| DeyCj a răspuns:

E de la ei problema și anume din aplificatoarele de semnal.Din cauza asta am reziliat contractul cu ei, că după ce că au echipă de amatori la tennic(habarniști de primă clasă) mai și fac figuri când le spui tu ca și client de unde e problema că vezi doamne ei și specialiști.Deci dacă vrei net cum trebuie scapă-te de ei și hai pe rds.Vei vedea diferența de calitate și la același preț(culmeA). Succes

2 răspunsuri:
| RickGrimes explică:

Mersi mult! problema e ca am TV inclus in pachet si nu as vrea sa renunt dar acum am inteles.
Dar prin schimbarea IP s-ar putea rezolva problema? sau ceva?

| DeyCj a răspuns (pentru RickGrimes):

Nu.Semnalul de internet nu îl poți schimba.Asta trebuie să facă ăia de la tehnic din cutia de pe casa scării, acolo au amplificatoarele de semnal, de unde îți limitează viteza la internet, în funcție de cât plătești.Acolo în amplificatorul respectiv de semnal este o rezistență semivariabilă ce trebuie un pic rotită ca să îți crească semnalul.Rezistorii ăia din cauza degajării de căldură sau supra sarcinii li se oxidează/arde materialul ăla rezistorial=>contact imperfect/sub parametrii.Ei trebuie să rotească un mm cu șurubelnița rezistoru ăla, ca totul să revină la normal(doar tempoprar). Asta nu influențează calitatea semnalului TV.Și Rds au televiziune prin cablu, și au tot ceeași grilă de programe plus câteva în plus(mi se pare). Depinde de tine asta.Eu actualmente sunt abonat la ei cu Tv analogic și internet de 100Mb download(limitat doar de placa de rețea care e de generație veche(un broadcom de 100mb maxim), am testat pe o placă de rețea de ultimă generație(1000mb max) și am avut download și de 150-180mb pe sec, deși am net de 100mb), și plătesc în jur de 65 ron/lună cu totul.