| BlitzKrieg a întrebat:

Trebuie sa construiesc un elicopter cu telecomanda, am 2 motorase de 3-6v (si caroseria sa zic asa) spuneti-mi ce mi-ar mai trebui. Nu stiu cum se face controlul telecomanda-aparat, cum fac telecomanda, de unde o iau

3 răspunsuri:
| Goguletzu a răspuns:

E destul de usor, ai nevoie de un cip de la o masina teleghidatahappy(adica din cunostintele mele asa reusesti sa teleghidezi) acel cip are catevea fire simplu de folosit se conecteaza la motoras si tac pacbig grin

o sa fie un pic mai greu deoarece la elicopter sunt mai multe comenzi, de ex daca vrei sa mergi inainte trebuie sa actionezi un procent din ambele motorasehappy

oricum sporbig grin si anuntane daca ai reusitbig grin

| hobycopter a răspuns:

Va trebui sa desfaci o masina cu telecomanda sa ii scoti placa radio (cipul) care va primi semnale radio de la telecommanda. Iti trebuie 2 axuri primar si secundar acestea ajuta la controlarea elicopterului de a nu se invarti daca ar avea o singura elice si nu ar avea un motor pe spate care ia curbele elicopterul o va lua razna invartindu-se. Deci ori ai o singura elice cu giroscop si motor pe coada sau ai doua elicii principal si secundar cu tot cu giroscop. Ar trebuie sa ai un motor brushless sau mai bine un motor de amperaj mare depinde de cat de mare este elicopterul. Deasemenea ai nevoie de un acumulator de amperaj mare care sa poata duce motorul. Motorul trebuie sa aiba un reductor. Trebuie sa ai si cipul puternic adica placa radio (cipul) poate functiona cu niste baterii de tensiune mai mica decat cea a motorului sau a acumulatorul si risti sa arzi placa (iti recoman releele). trebuie sa ii masori raza de actiune inainte de a demonta masinuta cu telecomanda ca sa stii limitele distantei a elicopterulu si nu il asculta pe @Goguletzu pentru ca este chiar dificil mai ales cand trebuie echilibrat (elicopterul). P.S. ATENTIE! ai grija mare sa nu te ranesti eu am o expierenta in asa ceva am construit si barci cu telecomanda si elicoptere cu telecomanda pana si avioane cu telecomanda acum am inceput un project legat de submarin cu telecomanda oricum Bafta!

| Laposi_Joco_1998 a răspuns (pentru hobycopter):

Salut eu vreau sa-mi fac o masiunta cu telecomanda si nu stiu cum sa fac sa ia directile si in primul rand cum sa-i fac o telecomanda sau asa ceva cu care se poate manevra de la distanta ma puteti ajuta!