| matrix100 a întrebat:

Ultrasuntele se propaga ( trec) prin peretii de beton armat al unui bloc? Am intrebat lucrul asta deoarece doresc sa-mi cumpar un aparat cu ultrasunete pentru indepartarea gandacilor ( de bucatarie). Multumesc si cel mai bun si util raspuns va primi funda

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Http://en.wikipedia.org/wiki/Ultrasound

| matrix100 explică (pentru anonim_4396):

Multumesc, am pus intrebarea deoarece nu stiam raspunsul si ulterior am gasit si raspunsul. Aceste unde nu se propaga prin obiecte solide. Cu toate astea raspunsul dvs este cel mai bun.

6 răspunsuri:
| matrix100 explică:

Raspuns: laughing) Intrucat ultrasunetele nu trec prin pereti sau obiecte solide, va informam ca suprafata acoperita de aparat, care este de aproximativ 120mp, poate fi afectata.

| Dismally a răspuns:

Nu se propaga prin peretii blocului. Pentru indepartarea gandacilor nu cred ca aparatul cu ultrasunete este o solutie buna. Mult mai eficienta ar fi otrava.

| epurasu a răspuns:

Pest Repeller, aparat contra soareci, gandaci, furnici, paianjeni, Pest reject RIDDEX Plus. - Da acest aparat cred ca vrei sa-l cumperi este bun da rezultate! la bloc si la casa la tara.

| simpluone a răspuns:

Orice sunet se propaga prin beton depinde de volumul lui si e frecventa. In cazul sunetelor inalte si ultra inalte betonul este mai izolant decat la sunetele joase (mica fracventa). Cu alte cuvinte ultrasunetele unui aparat contra tantarilor nu se propaga prin beton-ul unui bloc (are si volumul sunetului mic) si-l poti folosi linistit.

| INȚ a răspuns:

straight face Nu
nu se propaga
peretele poate fi prea gros