| ovi2iu a întrebat:

In ce casa este mai cald iarna si mai racoare vara: intr-o casa cu peretii din lut sau intr-un bloc cu peretii din beton armat?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Chirpiciul folosit la casele alea, se face din noroi, balegar si paie (paiele ii confera rezistenta). Betonul presupun ca stii deja ce este. Deci, ce este mai cald, piatra sau balegarul?

4 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Din punct de vedere al confortului termic, lutul bate de departe betonul. Din pacate pierde la aproape toate celelalte categorii.

| irbis a răspuns:

Intr-o casa de lut.

| LIN2010 a răspuns:

Cu siguranta in casa cu peretii de lut(chirpici), confortul termic este mai ridicat decat cea cu pereti de beton armat, doar daca nu cumva peretii de beton sunt izolati corespunzator cu polistiren.

| CLAUDIUBRETT a răspuns:

Eu am o casa nemteasca din pamant batut. Zidurile au cam 70 cm dar vara nu pot sta fara un tricou pe mine, desi vara asta a fost calduta ca sa zic asa si aici e banatul...am locuinta si la bloc, cand se incinge betonul asta fierb in suc propriu.