| Yohei a întrebat:

Un aparat foto bun pana in 5000 lei? Sau un body + obiectiv, vreau ceva pentru poze de distanta! Multumesc!

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Sper ca prin "poze de distanta" te referi la domeniul Tele, cum e normal, (si nu ca doresti sa prinzi mult in cadru, in genul peisajelor)!

Ai mai avut un DSLR pana acum?
Doresti sa si filmezi (4K sau te multumesti cu FHD)?

Doresti mirrorless (tehnologie dezvoltata acum 12 ani din DSLR (de Panasonic, si facuta populara de Sony), sunt ceva mai usoare si mai mici, dar ca urmare, au si baterii mai mici)
sau DSLR (mai grele, dar cu baterie mai mare)?

Obiective exista mai multe pentru DSLR-uri, pentru mirrorless destul de putine. (insa poti apela la inele adaptoare).

Daca doresti mirrorless, recomand obligatoriu sa fie cat mai nou (mai nou de 3 ani).
Daca DSLR, nu conteaza, si cele de acum 4-5 ani sunt foarte ok.

Obiectivele Tele (pentru distanta) sunt cam scumpe, cele fixe mai ales, si cele cu apertura mare (adica cu un f/number cat mai mic).

Tine cont ca o biectivul este mai important decat aparatul.

Ti-as recomanda un Nikon D5600, e 2500 RON

https://www.f64.ro/nikon-d5600-negru-/p

si de restul, poti lua un obiectiv bun, Tele (chiar si FullFrame, nu conteaza... poate pe viitor o sa treci la un aparat mai performant cu senzor FullFrame).

Cazul care trebuie evitat este sa ai aparat cu senzor FullFrame si sa folosesti obiectiv Crop (APS-C).

In rest, orice dintre cele 3 combinatii e ok.

La Nikon, montura pentru FullFrame se numeste FX, in timp ce montura Crop, DX.

Uite ce as lua eu pentru inceput:

https://www.f64.ro/......010095-2/p

O alta varianta buna ar fi acest Nikkor:

https://www.f64.ro/nikon-70-300mm-f4-5-6-3g-ed-vr-af-p/p

Ambele sunt DX (deci exact pentru aparatul D5600, care are senzor Crop)...

Daca doresti un obiectiv de calitate mai buna, am gasit ceva FX, deci pentru FullFrame (dar nu conteaza, cum am mai zis, gresit e doar invers, sa ai aparat FF, si obiectiv Crop)
cu deschiderea maxima a diafragmei f/2.8, (lasa mai multa lumina sa patrunda prin el, si rezulta mai putin "zgomot" de imagine), insa nu mareste foarte mult: 105mm nu e foarte mult, e ideal chiar si pentru portrete.

https://www.f64.ro/sigma-105mm-f-2-8-ex-dg-os-hsm-macro-nikon/p

| Yohei explică (pentru NLS):

Multumesc mult de tot! Nu am avut niciodata un DSLR sau Mirrorless! Sunt pasionat de fotografiile la distanta, in domeniul tele, desii Samsung S21 ultra nu prea ma ajuta in unele situatii am zis sa trec la un aparat foto. Iti multumesc pentru ca ti-ai facut timp sa ma ajuti!

| NLS a răspuns (pentru Yohei):

NPC.
eu as lua totusi Sigma-ul cu distanta focala fixa,
este "altceva", chiar daca nu va mari prea mult.

Vrei sa fotografiezi animale salbatice in mediul lor natural (wildlife)?
Sau vrei sa spionezi, sa vinzi articole pentru CanCan?

Atunci ai nevoie de primele 2, sau de un buget mai mare.

Pentru restul cazurilor, as zica ca 105mm e cumva suficient, sa prinzi detaliile ornamentale ale unei cladiri, o barza pe stalpul din apropiere, etc.

Va fi ideal si pentru portrete: (la distanta focala mica, gen 24mm, imaginea va fi denaturata, caci stai prea aproape de subiect, in vreme ce 105mm va fi un deliciu)

https://qph.fs.quoracdn.net/main-qimg-66416b35dce355717d948ed5fd4d5712

Eventual incearca sa testezi undeva in realitate un 105mm si un 200mm (fotograf, magazin, prieten, etc).

Doar astfel iti poti da seama daca te multumesc 105mm, sau vrei neaparat mai mult.