| LanguageMaster a întrebat:

Un cablu HDMI mai scump influențează calitatea imaginii?

6 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Daca tv tau suporta o calitate mai buna si pc tau ofera o calitate buna gen 4k si vezi un film 4k se va vedea diferenta, asa daca ai un tv vechi sau pc vechi nu are ce sa se vada

| sierra1 a răspuns:

Nu o influențează în bine. Eventual, față de un cablu ordinar, cel scump atenuează și distorsionează semnalul mult mai puțin.

| ziftode a răspuns:

DA
atat timp cat e electric, poate fi bruiat de alte aparate
dar, cu cat cablul e mai scurt cu atat e mai putin bruiat
asa ca, daca ai nevoie de mai mult decat lungimea minima (1m cred ca e cel mai mic cablu) nu ar strica deloc unul mai scump care implicit e, ecranat mai bine!

| alexboss2020 a răspuns:

Poate influenta, eu iti recomand unul de 3 sau 5m placat cu aur(asa zice)!

| aADI a răspuns:

Am luat un cablu HDMI cu 180 lei, placat cu aur cică, de 5 metrii, am mai avut eu un cablu hdmi simplu de 20 lei, cu ăla de 20 lei mereu se intrerupe apar dungi uneori pe ecran doar pentru că nu stă fixat ok, cel de 180 lei nu are nici o problemă și merge foarte ok și nu bruiază se vede ok. Nu pot să fiu sigur că ăla mai scump face minuni in plus, poate ăla al meu de 20 lei e stricat, dar am scris acest comentariu să te ajute. Acuma tu decizi, dacă ăla mai scump, e cu 10 lei mai mult și e mult mai ok alege-l pe ăla.