| c0pil1n a întrebat:

Un monitor pentru un ps4 pro cu boxe si suport hdmi? Doresc sa joc jocuri shooter ( fortnite, apex, paladins) fara sa am frame drop.Ca televizor mi-am cumparat.
Ceva ieftin intre 300 - 700 lei

Răspuns Câştigător
| CM7YRE a răspuns:

Depinde de rezolutia la care vrei sa joci. La full hd pe 1.4 sau daca vrei sa "urci" in 2k/4k iti trebuie macar un 2.0 E diferenta intre 75 hz si 144hz mai ales ca PS-ul tau poate.
http://www.youtube.com/watch?v=pUvx81C4bgs
http://www.youtube.com/watch?v=Q1cmhZs1P54
Vrei sa joci shootere si asta e "important" la tine: Latenta mica = panel TN de raspuns cat mai mic, mai ales daca te duci in rezolutie mare, conteaza un ecran de 23-24 fata de cel la 1.200 de 27. Pe scurt, o sa ai putin "avantaj" datorita dimensiunii si celor 144 hz (vezi sa-ti pui si un cablu 2.0) daca vrei sa te duci in rezolutii mai mari (chiar daca monitorul suporta sau nu). Tu stii care-i bugetul tau, daca poti sa-l urci sau nu. Eu nu m-as chinui cu un ecran mic, as lua ceva cat mai mare. Din punctul meu de vedere trecerea de la 60 la 75 mai ales cu freesync este vizibila, mai ales la 144. Tu ia ce doresti.

11 răspunsuri:
| CM7YRE a răspuns:

Cam asta e selectia ta: http://bit.ly/2BQUFon oricare te-ar ajuta. Recomand daca vrei super "performanta" sa urci bugetul in 1200 ron http://bit.ly/2ILBClB sa te duci si pe diagonala mare si pe 144hz

| c0pil1n explică (pentru CM7YRE):

Daca cele din prima selectie "700" lei nu o sa am probleme nu are rost sa urc bugetul.
Doar daca imi spui care sunt diferentele daca l-as alege pe cel la 1.200happy

| c0pil1n explică (pentru CM7YRE):

Din cele la 700 imi place acel Asus. Toate sunt egale? Pe care l-ai alege?

| CM7YRE a răspuns (pentru c0pil1n):

Eu as alege orice la 24 inch, am facut trecerea de anul trecut de la 19 (1024*768) la full hd pe 24. E mult mai mult decat super. N-as schimba pe ceva mai jos. Tu in schimb, ia ce vrei. Eu tot pe Asus cred ca as trage, dar e subiectiva treaba; si sigur cel de 24. tu ia ce vrei.

| c0pil1n explică (pentru CM7YRE):

Mersi mult! Esti cel mai bun ajutor din tot site-ul asta!

| CM7YRE a răspuns (pentru c0pil1n):

Cu placere. Nu sunt de acord cu asta, dar pot sa confirm faptul ca am o vechime (posibil cea mai mare pe aici in produse it, pc-uri, laptopuri, telefoane, etc) Macar sa te bucuri de el. Fiecare are un buget anume si anumite asteptari dar experienta o sa fie subiectiva, tu stii la ce te astepti si daca o sa iti placa sau nu; daca intelegi ideea asta esti mai intelegator si "inteligebt" decat 99% din persoanele existente; degeaba iti recomand eu ceva si tu il cumperi, dupa, vi si ma injuri daca tie nu ti- placut de la inceput ceva anume, sau daca nu intelegi ideea ca "in banii aceia" ceva mai bun nu se poate. De-asta am dat exemplu la 144hz, e ceva diferenta mai ales la rezolutii mai mari, eu pe asta as merge pe viitor; tu fiind pe un buget, daca nu cauti mult e destul ceva de 75; nu e vina ta daca nu ai mai multi bani, preturile le fac resellerii; mai bine pornesti de la ceva mai mic si vezi cum se comporta; plus, poti face retur daca nu e ok. Zi frumoasa! Da mesaj cand e ceva, e mai rapid.

| c0pil1n explică (pentru CM7YRE):

Ai dreptate o sa-l comand. Daca nu imi place îl returnezhappy

| CM7YRE a răspuns (pentru c0pil1n):

Nu e vorba "sa nu-ti placa" e vorba sa faca "la ce te gandesti". Mai bine decat unul din alea nu face decat un 144hz la buget micut. Mai bine de atat, chiar n-ai decat sa maresti bugetul si mai mult.

| CM7YRE a răspuns (pentru c0pil1n):

Depinde de rezolutia la care vrei sa joci. La full hd pe 1.4 sau daca vrei sa "urci" in 2k/4k iti trebuie macar un 2.0 E diferenta intre 75 hz si 144hz mai ales ca PS-ul tau poate.
http://www.youtube.com/watch?v=pUvx81C4bgs
http://www.youtube.com/watch?v=Q1cmhZs1P54
Vrei sa joci shootere si asta e "important" la tine: Latenta mica = panel TN de raspuns cat mai mic, mai ales daca te duci in rezolutie mare, conteaza un ecran de 23-24 fata de cel la 1.200 de 27. Pe scurt, o sa ai putin "avantaj" datorita dimensiunii si celor 144 hz (vezi sa-ti pui si un cablu 2.0) daca vrei sa te duci in rezolutii mai mari (chiar daca monitorul suporta sau nu). Tu stii care-i bugetul tau, daca poti sa-l urci sau nu. Eu nu m-as chinui cu un ecran mic, as lua ceva cat mai mare. Din punctul meu de vedere trecerea de la 60 la 75 mai ales cu freesync este vizibila, mai ales la 144. Tu ia ce doresti.

| mgtow a răspuns:

Frame drop te referi la intreruperile alea mici care se vad cand joci? Nu tine cont de tv, ci de consola. Puterea placii video tine cont de asta. 4K la ps4 pro nu e mare scofala in comparatie cu 1080p. Multi fac video cu camere 4k in Youtube si uploadeaza filmele online apoi cand le vezi se vad nu toate dar unele distorsionate cu imaginea trasa din parti ori stransa si la mijloc apare bombat, tot se intretupe putin la redare. E chestie de bani sa fraiereasca lumea. PS5 sigur va avea mai mult de oferit in frame video.

| c0pil1n explică (pentru mgtow):

Adica joc pe un televizor si in unele zone aglomerate se misca aiurea.
Am vazut ca persoanele ce fac live pe Youtube si joaca de pe consola folosesc monitoare pana in 1.000 lei si le merge perfect.

| mgtow a răspuns (pentru c0pil1n):

LoL atunci o sa-mi iau si eu un tv scump laughing