| Sticket a întrebat:

Un prieten m-a innebunit si-a instalat windows-ul de vreo 4 ori si nu ii merg jocuri programele gen skype,yahoo messenger,team viewer ii merg dar nu ii merg jocurile, cand intra intr-un joc nu se intampla nimic... ce ar putea fi?

9 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trebuie sa instaleze direct x si placa video, eventual unele jocuri care nu merg doar cu atat

| ReusxD a răspuns:

Iii trebuie instalat driverul la placa video (NVIDIA sau ce firma are el)

| Antyss08 a răspuns:

Dacă ceri ajutor te rog să spui din ce coponente hardware este compus acel pc.

| 0Andrew0 a răspuns:

Poate ca pc-ul nu are destuli rami

| CazyLoop a răspuns:

Are placa video instalata sau sa descarce programe pentru placa video gen(NVIDIA)

| KaraNirwan a răspuns:

Salut, spune-i prietenului tau sa descarce programul 3DP Chip care este gratuit si recunoaste driverele necesare (el are nevoie de driver-ul pentru placa video pentru a putea rula jocuri) dupa care iti ofera posibilitatea sa le descarci.
http://www.3dpchip.com/3dpchip/3dp/chip_down_en.php
Iti las mai jos si un video unde poti vedea cum se foloseste programul.
http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=lhTMoUrN33I

| Sticket explică (pentru KaraNirwan):

I le-am instalat frate si tot nu merge, mai joaca si counter strike si ii merge doar in software adica in patratele ar putea avea probleme cu placa video?

| KaraNirwan a răspuns (pentru Sticket):

E posibil sa fie de la placa video atunci. Inainte ii mergeau jocurile? Sa nu cumva sa aiba o placa video integrata, pe asta nu prea merg jocurile

| Sticket explică (pentru KaraNirwan):

Nu este integrata, are o placa video ati radeon x 1550