| 3243F6 a întrebat:

Un program care sa nu permita browser-ului prezentarea materialelor(/site-urilor) pornografice si care sa fie greu de dezactivatlaughing?

Răspuns Câştigător
| carevaescu a răspuns:

E un pic complicat dar nu imposibil.

Calea cea mai ușoară presupune că tu să folosești un cont admin și utilizatorul să folosească un alt cont fără privilegii.

Din contul admin instalez un firewall cu setări care sunt valabile pe tot sistemul.

La acest firewall adaugi anumite filtre.

Aici ai două paradigme listă albă sau listă neagră.

În paradigma listă neagră filtrul specifică ce site uri nu se pot accesa.

Lista albă specifică doar ce site uri se pot accesa.

În cele mai multe cazuri aș opta pentru paradigma listă albă.

Bineînțeles nu este singura tehnică care te poate ajuta dar eu pentru asta aș opta

8 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Orice adolescent in calduri poate obtine p, cu sau fara acordul tau personal. A cauta sa opresti adolescentii sa obtina p este pura nebunie. Mai degraba iti vor strica calculatorul si mobilul decat sa ramana fara p.

Iar adictie de p nu este un diagnostic recunoscut de breasla medicala. Exista bolnavi psihici care dau vina pe p, pretinzand ca s-au imbolnavit de la p. In realitate excesul de p este doar un simptom si nu o cauza. Iar abtinerea de la p si onanie nu poate vindeca nicio boala.

Daca ai astfel de probleme, nu le rezolvi prin filtru de p ci prin a te prezenta personal la medicul psihiatru.

| carevaescu a răspuns (pentru doctorandus):

Doctore, esti ok?

| doctorandus a răspuns (pentru carevaescu):

Vrea filtru de p... daca era administrator de sistem la o scoala nu mai trebuia sa-i spun eu care sunt variantele.

Sa-si cenzureze proprii copii nu tine, daca sunt adolescenti, ca in general adolescentii se pricep mai bine la calculatoare decat un parinte care intreaba asemenea lucruri.

Sa se cenzureze pe sine iar nu tine, pentru ca nu s-a imbolnavit din cauza de p, iar abtinerea de la p nu-l poate vindeca.

In ce priveste consensul breslei medicale, vezi DSM-5, ICD-10, DSM-5-TR si ICD-11.

| doctorandus a răspuns (pentru carevaescu):

Era si o caricatura cu o doamna care ii da unui adolescent un CD cu rugamintea: "Vrei sa instalezi acest program care te va feri de websiteuri deochiate?"

| carevaescu a răspuns (pentru doctorandus):

Inteleg, dar nu as incerca neaparat sa-l conving de o idee morala cand intrebare lui e una tehnica.

Sunt multe situații in care cineva vrea sa restrictoneze accesul de internet. A restrictiona adolescentii e doar una, chiar daca in lipsa informațiilor am putea spune ca e f probabila.

Mai mult, bresla medicala nu e menita sa dea sfaruri morale, economice, metafizice, etc., asa ca daca cineva vrea sa evite anumite rezultate din considerente morale, sa zicem, e irelevant sa invocam ca nu e considerat o boala. A fura nu e considerat o boala, si totusi e ok sa ne instalam sisteme de supraveghere - ca tocmai ce a intrebat un nene mai devreme. Si e absurd sa zici ca furtul nu e cosdiderat o boala pentru ca nu figureaza in dsm-x
¯\_(ツ)_/¯

Dar inteleg argumentul tau. E valid, daca nu ii extinzi prea mult aria de aplicabilitate.

| doctorandus a răspuns (pentru carevaescu):

Ok, poftim software foarte bun de filtrat internetul, iar daca-l instaleaza, eu primesc un bonus: https://sunnyvalley.cloud/?r=SVN7EZ42A4P84

Eu nu faceam reclama, dar daca tot ai insistat...

Răspuns utilizator avertizat
| fantomita21 a răspuns:

Net Nanny - este un software de filtrare a continutului care permite parintilor sa blocheze accesul la site-urile inapropriate si sa monitorizeze activitatile online ale copiilor lor.
K9 Web Protection - este un software gratuit de filtrare a continutului care poate fi folosit pentru a bloca accesul la site-urile pornografice si alte tipuri de continut inapropriat.
Norton Family Premier - este un software de monitorizare a familiei care ofera functii avansate de filtrare a continutului si de monitorizare a activitatilor online ale copiilor.