| oceanoflove a întrebat:

Un site sigur de unde pot descarca sistemul de operare linux? Stiu ca este gratuit.

8 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Pentru inceput, iti recomand Linux Mint:
http://linuxmint.com

| oceanoflove explică (pentru Bula):

Linux mint e mai asemanator cu windows? Gen taskbar

| Bula a răspuns (pentru oceanoflove):

Da.
Icoanele, Meniul Start, Taskbar etc.
Daca-ti descarci pachetul dorit (sunt 3 versiuni asemanatoare, la 32 /64 biti) si faci un DVD /stick de memorie bootabil (cu programul Rufus sau asemanator), atunci obtii un "Live CD" de baza, de prezentare, incercare.
Evident, in aceasta varianta aproape nimic nu este inca functional, nu e instalat, exista doar partial in memoria RAM.
Abia dupa instalare va functiona din plin, la viteza normala si in configuratia completa.

| Evolution a răspuns:

Este open-source adica gratuit, dar linux are mai multe distributii, nu este unul "oficial" in sine. Si Android'ul pe care il au telefoanele tot linux este la baza (adica nucleul).
Cum ti'au dat si ceilalti useri de pe TPU, aici ai un link cu majoritatea distributiilor.
https://www.linux.org/pages/download/
Sfatul meu este sa iti iei ubuntu pentru inceput pentru ca este ceva mai prietenos si trebuie sa inveti lucrul cu consola, nu interfata grafica (adica lucrul in cmd cu comenzile).
Daca vrei sa inveti calumea, ai putea sa iti iei si o placa de dezvoltare, cum ar fi arduino sau raspberry pi si sa inveti programare.
Eu folosesc raspberry pi pentru licenta, este un mini-calculator (de dimensiunea unui card de credit) si instalezi pe el ca si sistem de operare linux (distributia debian parca) si in el programezi in python si faci cam orice (de la roboti, leduri, casa smart etc.)
Sunt si anumite distributii de linux care costa, depinde si ce vrei sa faci cu el.
Succes!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pe site ul fiecărei distribuții in funcție de ceea ce alegi.

| sierra1 a răspuns:

De la el de acasă:
https://www.linux.org/pages/download/

| Bizon95 a răspuns:

NU exista sistemul de operare Linux big grin
NO SHlT
Linux e un concept si... practic un kernel
restul depinde efectiv de cei care il fac sa mearga, iar asta se numeste distributie:
https://distrowatch.com/

in dreapta e un top, si acum vine... DIN EXPERIENTA MEA
daca nu vrei cumva server, sau super light Linux, atunci primele doua, oricat de multe voturi ar avea sunt de kko pentru ca sunt bazate pe debian si arch care NU sunt optimizate pentru desktop

pentru ca, ca desktop cel mai bun e Mint, eu numai Mint cu manager de ferestre Mate as pune, este bazat pe Ubuntu (care ESTE optimizat pe desktop) dar e mult mai bun:
https://distrowatch.com/table.php? distribution=mint

PS, te sfatuiesc sa pui initial Linux intr-o masina virtuala facuta cu virtualbox, inainte sa te arunci sa il instalezi in computer

| Yuoia a răspuns:

Siteul oficial (pentru orice SO sau aplicatie) este cel oficial. Adica al lor.