| anonim_4396 a întrebat:

Un vecin din imediata apropiere tot imi cere sa-i dau si lui acces la internetul meu. Spune ca poate pune un distribuitor pe cablu (trece pe la usa lui) si ca poate intra cu user name-ul si parola mea. Cind cei de la RDS mi-au facut setarile, la conectare cu user si parola au setat "anyone" (toate calculatoarele). Eu, nu prea vreau. Este posibil asta? Ne pot prinde cei de la RDS? Nu-mi merge mai greu PC-ul?
Rog sa-mi raspundeti concret daca lucrati cu asa ceva sau daca aveti 2 calculatoare in casa, ori ati dat acces cuiva. Multumesc.

Răspuns Câştigător
| K13 a răspuns:

Ca sa faca chestia asta, trebuie sa taie firul si sa faca alte doua mufari. El trebuie sa-ti foloseasca datele de conectare. Daca RDS-ul depisteaza probleme in zona, cade pacatul pe amandoi. Tu pentru ca, prin contract se spune ca furnizezi acele date. Si el pentru racordare ilegala la cablul de internet!

Bafta!

14 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Parerea mea este sa nu-i dai acces.
Pe langa faptul ca o sa-ti fie influentat putin accesul tau fapta lui constituie infractiunea de furt iar a ta complicitate la furt si daca sunteti prinsi puteti fi pedepsiti, complicele se pedepseste la fel ca faptuitorul.

| darrio2007 a răspuns:

Abonamentul tau este doar pentru calculatorul tau. Daca faci asta ti se va reduce tie viteza.In plus poti avea probleme cu cei de la rds daca vor vedea conexiunea si daca le scade semnalul. Daca totusi vrea trebuie sa iti plateasca tie jumatate din abonamentul lunar.Dar mai bine nu te baga. Daca avea bani isi facea singur abonament.Deci,din partea mea, nu te baga.

| anonim_4396 explică (pentru darrio2007):

Nu, eu nu vreau. El insista ca nu ne va prinde pentru ca il anunta cineva de acolo cind e control. Si mie mi se pare ciudat ca nu isi face singur abonament. La RDS se poate face numai internet (fara telefonie sau TV) si nu e prea scump.

| darrio2007 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ok.Nu te baga. Daca vrea net sa se descurce singur.

| Georgiana05 a răspuns:

Merge şi puţin mai greu, şi în plus, nu poţi avea încredere. Să nu mai vorbim de faptul că nu e permis.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Practic se va injumatati viteza ta de net, daca tot platesti abonamentul ala care nu e asa de scump macar sa profiti cum trebuie de el, nu imparti netul. pe cei de la rds ii doare la basca, e treaba ta ce faci cu netul tau si cui il dai

| horia2012 a răspuns:

Nu face niciodata prostia asta.
Pe langa faptul ca platesti numai tu,
ti se injumatateste viteza, iar daca el
are obiceiul sa descarce muzica, filme
o sa-ti tina netul ocupat si nu ai sa poti
face mai nimic.
Chiar daca o sa-ti spuna ca se supara pe tine.

| K13 a răspuns:

Daca ai conexiune PPOE (cu username si parola) nu iti poate folosi internetul.
Singura solutie ar fi ca el sa aiba Adresa MAC a placii tale de retea si username-ul si parola de la RDS (alte tale). Dar in acest caz, nu puteti folosi amandoi odata internetul.
Cealalta metoda ar fi printr-un router si un cablu de la tine la el. Dar viteza este impartita si platesti numai tu.

| anonim_4396 explică (pentru K13):

Ce este adresa MAC? Nu am mai auzit de asta. Intreb suplimentar, sa mai invat si eu. Merci

| anonim_4396 explică (pentru K13):

El vrea sa puna un router de la el la mine (se poate?!) pentru ca pe la usa lui trece cablul inainte de a ajunge la mine. Toata insistenta lui mi se pare ciudata.

| K13 a răspuns (pentru anonim_4396):

Este adresa fizica a placii de retea. RDS-ul pe langa faptul ca-ti ofera un Username si o Parola, iti seteaza si accesul acestora numai pentru adresa MAC.
Ca sa afli adresa MAC intra
Start -> Run -> CMD -> getmac
Este un cod din 12 caractere sub forma:
XX-XX-XX-XX-XX-XX

| anonim_4396 explică (pentru K13):

Multumesc

| anonim_4396 explică (pentru K13):

Multumesc tuturor. Sinteti seriosi si saritori. V-am punctat. Uf, cum "tai" funda?

| anonim_4396 explică (pentru K13):

Aha, mi-e clar! Merci.

| K13 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ca sa faca chestia asta, trebuie sa taie firul si sa faca alte doua mufari. El trebuie sa-ti foloseasca datele de conectare. Daca RDS-ul depisteaza probleme in zona, cade pacatul pe amandoi. Tu pentru ca, prin contract se spune ca furnizezi acele date. Si el pentru racordare ilegala la cablul de internet!

Bafta!