| ştrumf_8528 a întrebat:

Unde/cum pot vedea data fabricatiei pc-ului, de cand il am? Nu spuneti de acte.habar nu am pe unde sunt laughing)

4 răspunsuri:
| Kattan a răspuns:

Ce intelegi tu prin data fabricatiei? Exista diferite programe care iti pot spune despre memorie sau procesor (de exemplu CPU-Z: http://www.cpuid.com/softwares/cpu-z.html ) detalii, de exemplu din ce lot este sau lucruri asemanatoare. Probabil ca sunt si pentru HDD. Dar acestea ar fi doar cand au fost produse componentele.
Poti vedea in schimb cand a fost instalat Windows-ul: Run -> CMD -> scrii systeminfo si dai Enter; o sa vezi "Original install date".

| nutepriveste21 a răspuns:

Intra in bios si cauta data introducerii biosului in pc, al meu are aceasta data inscrisa. Aceia este data cand pc-ul tau a luat,, viata'' daca putem spune asa. Nu cred ca te intereseaza cand e facuta fiecare piesa in parte.

| shnako a răspuns:

Nu poti, nu exista asa ceva. Sa iti explic si de ce. Calculatorul tau nu e turnat dintr-o bucata. Fiecare piesa a fost asamblata intr-o anumita fabrica, dintr-o anumita parte a lumii la o anumita data, asa ca data fabricatiei nu are absolut nici o relevanta.

Totusi, fizic, pe unele componente s-ar putea sa scrie data cand au fost fabricate, dar ca sa vezi asta, trebuie sa desfaci calculatorul si sa stii unde sa te uiti.

| nonny50 a răspuns:

Start - Run - dxdiag! si gata.vezi tot!