| tauruss a întrebat:

Unde gasesc fisierul pentru update de bios pentru placa mea de baza P4M90-M7A?

4 răspunsuri:
| pbsolver a răspuns:

Linkul dat de randal este pentru P4M900-M7 SE Ver. 7. x
s-ar putea sa-ti faci calculatorul inoperabil daca folosesti bios-ul respectiv. deschide calculatorul si vezi exact modelul placii de baza. daca este intr-adevar P4M90-M7A, nu se gaseste pe site-ul oficial biostar. grija mare la versiunea placii, sa nu cumva sa descarci bios pentru alta versiune a placii. de obicei, la placile biostar, versiunea placii este scrisa intr-un colt de jos notata astfel: ver 1.3 sau v1.3 spre exemplu

| tauruss explică (pentru pbsolver):

Pe placa de baza scrie p4m900 micro 775 dar nu stiu daca e nevoie sa fac update de bios deoarece eu am 4 gb ram ddr2( i-am cumparat de curand) si am windowsul pe 64 bit dar in loc sa foloseasca 4 gb ram foloseste 3.06 gb si ma gandeam ca e de la bios

| pbsolver a răspuns (pentru tauruss):

In cazul asta aici gasesti ce-ti trebuie http://www.biostar.com.tw/app/en/mb/introduction.php?S_ID=99#dl
pe site-ul lor scrie ca ar suporta 4gb. inainte sa faci update, asigura-te ca nu folosesti placa video integrata, placile video integrate se folosesc de memoria sistemului pentru a functiona. in bios gasesti optiunea de memory share pentru placa video. verifica acolo inainte sa faci actualizare de bios

| Randal a răspuns:

Http://www.biostar.com.tw/app/en/mb/introduction.php?S_ID=289#dl intri aici dai la download si clic pe plus la bios il descarci si de acolo de descurci :D Funda si spre ca te-am ajutat