| cristiancristian8 a întrebat:

Unde pot gasi in Romania sa cumpar un ceas atomic, am cautat mult pe net, am gasit doar ceasuri radio controlate cu quartz, dar nu atomice!?!

2 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Nu se gasesc la orice colt de strada. Daca asta ai crezut.

| johnnny123 a răspuns:

Daca te referi la termenul de "Atomic Timekeeping" de la Casio, acesta nu inseamna ca ceasul in sine este atomic.

Ceasul are doar o antena care primeste un semnal radio ce-i permite sa-si regleze automat ora dupa ceasul atomic de la centru.

In Statele Unite de exemplu, acest semnal este emis din Fort Collins, Colorado.

Exista doar sase astfel de emitatoare in lume: doua in Japonia, si cate unul in SUA, Germania, Anglia si China.

Daca ceasul se afla in afara ariei de acoperire a semnalului, nu se va putea regla automat (dar va functiona evident reglarea manuala)