| Marcellove a întrebat:

Uneori calculatorul merge cam lent. Sa fie vreun virus? Dar antivirusul nu indica nimic. Ce este de facut?

Răspuns Câştigător
NicolaeComan
| NicolaeComan a răspuns:

Când ai şters ultima dată fişierele temporare ''Temporary Internet Files''?
Dă click pe ''Start'' (stânga jos pe monitor), apoi ''All Programs'', ''Accessories''. ''System Tools'' şi în sfârşit ''Disk Cleaners'' şi ia pe rând toate partiţiile.
Trebuie să faci acest lucru la 3-4 zile.

La fel de utilă este defragmentarea:
1. Click pe ''Start''
2. Se accesează programul de defragmentare. În cazul programului din ''Windows'', se parcurg: Accessories -> System Tools -> Disk Defragmentation.
3. Click pe ''Analyze''. Vei vedea dacă partiţia aleasă trebuie defragmentată. În caz contrar, se renunţă la defragmentare.
4. Click pe ''Defrag''. Operaţiunea poate dura şi câteva zeci de minute.
5. La încheierea operaţiunii, se închide programul. E bine să notăm erorile care ne sunt indicate.

Nu ştiu cât de bun este antivirusul. e posibil să fie sistemul de operare infectat cu vreun ''trojan''.
Urmăreşte indicaţiile de aici:
http://www.pcwatch.com/......istry.html

3 răspunsuri:
neluL
| neluL a răspuns:

Merge uneori? sau incepe sa mearga din ce in ce mai greu? Daca numai uneori face asa, a-r putea sa fie din cauza ca unele programe (antivirusul)inclusiv windows isi fac update. Daca merge din ce in ce mai greu atunci curata hard disk (fa asa cum ai raspuns la pct 1)si fa si o defragmentare hdd. dai clik in start\apoi "All programs" scrii defragmentare HDD unde ti se deschide o noua fereastra a utilitarului!

| darrio2007 a răspuns:

Pe langa raspunsurile primite iti recomand sa faci o scanare si actualizare a virusului.Eu am Avira si sa stii ca imi gaseste cateodata viermi, virusi fara sa ma anunte el.

| MANU_2969 a răspuns:

In primul rand scoate toate pieseel din el si stergele bine de tot si desfa si sursa si stergeo bine! si cumparati un ventilator in plus sa-ti-l raceasca mai repede! asta trebuie sa faci ininte de a instala vreun antivirus! sper sa-ti fie de ajutor big grin