| WeAreSmart a întrebat:

Uneori cand pornesc pc-ul, power supply-ul scoate un zgomot apoi peste 1 minut se linisteste. Ce sa fac?

Răspuns Câştigător
| dannyel86 a răspuns:

E normal ca sursa sa scoata zgomote daca temperatura din camera e scazuta. Poate ai observat, dar vara aceste zgomote sunt diminuate sau chiar nu se produc. E vorba de anotimp si temperatura camerei. Inca nu a venit iarna, dar, daca va fi mai frig in incaparea in care se afla calculatorul, vei observa ca zgomotul se va mari in intensitate. Ventilatorul sursei trebuie curatat de praf si poate fi uns cu ulei de mecanisme fine, pe care il gasesti in comert. Operatiunea trebuie executata de persoane care au cunostinte IT si numai daca pe unitatea centrala sau piesele din calculator nu exista garantie. Daca desfaci sursa si e in garantie, risti sa pierzi garantia vanzatorului si a producatorului. Un minut de galagie nu e perioada mare, de aceea e bine inca sa nu se umble la sursa.

7 răspunsuri:
| K0sti a răspuns:

Clinchet de pahare, ce zgomot scoate? Sa gresezi coolerul!

| Jipa95 a răspuns:

Imi aduc aminte ca ai mai postat odata intrebarea asta. Cum ti-am mai si explicat, unele modele de surse vechi asa fac in momentul in care incep a se incalzii.

| WeAreSmart explică (pentru Jipa95):

Si ce sa-i fac? poate chiar trebuie uns? happy

| Jipa95 a răspuns (pentru WeAreSmart):

Daca nu vrei sa ma scartaie, da!

| dinucristian2000 a răspuns:

Daca vibreaza inseamna ca e de la ventilator si nu prea ai ce sa ii faci dar daca bazaie si ventilatorul merge perfect ori are un mic scurt in ea (daca e mai noua) ori e obosita (daca e mai veche)

| WeAreSmart explică (pentru dinucristian2000):

Bazaie

| halogen001 a răspuns (pentru WeAreSmart):

Poate e de la ventilator - daca nu mrge bine uns, se poate schimba ventilatorul cu unul nou.