| ancuta286 a întrebat:

URGEEENT.
Ok deci mi-am luat mai demult un Laptop 1TB memorie. 2 partiții frumos. In C aveam datele lui gen Windowsul si asa iar D era gol si mult mai mult spațiu decât în C. M-am interesat putin daca e ok sa mut ceva dintr-o partiție în alta si din ce am gasit pot sa mut doar folderul User. Am mutat totul fără probleme. S-a copiat iar apoi am șters folderul User din C. Pe sursa respectiva așa zicea. Iar acum tot laptopul meu e gol, nu mai pot nici măcar sa creez un folder.
Nu am Folderul User in Recycle bin. Dar am copia respectiva dar nu pot sa o accesez. Nu pot sa intru nici in This PC nicăieri. Ce sa fac?

13 răspunsuri:
| Catrice a răspuns:

Resetare/restabilire sistem.

| ancuta286 explică (pentru Catrice):

Ok si gen toate datele care le aveam înainte aplicații, foldere cu poze etc? Pot sa le recuperez?

| Catrice a răspuns (pentru ancuta286):

Daca nu le poți copia de pe acum pe u stick, poți da restabilire pana la un anume punct (înainte de a șterge folderul). Daca ai pus poze si fișiere după acel moment, bye-bye

| LPCTSTR a răspuns (pentru ancuta286):

Ce ai facut tu este o prostie destul de mare, nu te joci cu folderele sistemului... niciodata.
Ca sa scapi de pasi complicati si/sau impractici, reinstaleaza Windows si nu te mai atinge de fisierele din partitia lui.

| ancuta286 explică (pentru LPCTSTR):

Si gen pierd tot? Deși am o copie în cealaltă partiție?

| ancuta286 explică (pentru Catrice):

Deci folderul User din C l-am copiat în D. Si na l-am șters din C.

| ancuta286 explică (pentru LPCTSTR):

Windowsul încă îl am, aplicațiile care vin cu Windowsul încă le am, ce am instalat din magazinul Windows ului încă am. In setări inca pot sa intru. Dar dacă as putea ajunge la acea copie din D și sa o pun înapoi în C nu s-ar rezolva?

| Catrice a răspuns (pentru ancuta286):

Pai ce zic, daca merge restabilire de acolo e bine, daca nu, asta e.

| ancuta286 explică (pentru Catrice):

Scuze, știu că e enervant. Dar făcând aceasta restabilire, s-ar șterge copia din D? In ce mai exact consta restabilirea asta?

| ancuta286 explică (pentru Catrice):

Am reușit sa ajung la copia respectiva. Am copia de la tot folderul Users si toate pozele si chestiile mele in D. Acu nu ma lăsa sa o pun înapoi în C ca Cica nu am spațiu.

| LPCTSTR a răspuns (pentru ancuta286):

"Iar acum tot laptopul meu e gol, nu mai pot nici măcar sa creez un folder."

Ma indoiesc ca simpla copiere ar rezolva ceva. Faci ce vrei, desi nici acum n-am inteles de ce ai avut intentia sa muti folderul "Users"... totusi, Users contine un folder ascuns "AppData" care contine majoritatea setarilor si cache-urilor aplicatiilor.

https://prnt.sc/tv8mz9

| Catrice a răspuns (pentru ancuta286):

Îți readuce sistemul la cum era până atunci. Adică pune fișierul unde trebuie sa fie.

| GPA a răspuns:

Rulează în cmd : sfc /scannow

Deschizi din nou cmd și scrie : shutdown.exe /r /o /f /t 00

Windows-ul se va restarta in recovery mode, selectezi "Troubleshoot" -> advanced options -> System Restore și folosești un ultim punct de restaurare creat de Windows. Dacă nu a funcționat, tot la Troubleshoot vei găsi funcția de resetare "Reset PC". Resetarea poate șterge toate informațiile sau poate păstra datele tale, precum pozele, fișierele, folderele, însă va șterge aplicațiile pe care le aveai instalate în program files.