| eu112 a întrebat:

URGENT! A o problema cu un laptop Suse Linux Enterprise Desktop 11.Am incercat sa ii reinstalez setarile si nu stiu ce am sters...si acum cand intru im zice "No bootable device -- insert boot disk and press any kay".Da ce disk trebuie sa inserez sau ce sa fac sa dau iar de setarile lui initiale?

2 răspunsuri:
| alexmircescu13 a răspuns:

Dai prea putine detalii, iar cele pe care le dai sunt cam confuze. Suse e o distributie Linux, nu o marca de laptop. Ce setari ai incercat sa reinstalezi? Ai umblat prin BIOS, la setarile de boot? Linux-ul era pe hard-disk sau pe CD? Daca revii cu detalii mai clare pot sa iti raspund mai la obiect. Succes!

| DannyNick a răspuns:

Nu stiu ce disk ai tu dar acolo iti spune ca nu ai nici un component bootabil. Daca vrei sa pui ceva pe CD/DVD foloseste imagine falsa ca sa il faci bootabil/ un CD/DVD original si va merge.