| andreiw a întrebat:

Am si eu un notebook HP mini 110-3109sl care atunci cand il pornesc imi apare mesajul : "no bootable device--insert boot disk and press any key". Trebuie sa precizez ca am cumparat un hard nou acum 2 zile(cel vechi nu mai era bun), am incercat sa instalez windows-ul si nu am reusit(imi apare mesajul de mai sus). NU stiu ce sa mai fac ajutati-ma!

4 răspunsuri:
| MihaiTT a răspuns:

Mai intai de toate trebuie sa intrii in bios si sa setezi boot priority.
Tinand cont ca ai schimbat hardul biosul il va detecta in mod automat pe acesta si este posibil ca setarea sa fie ok insa acea eroare iti apare pentru ca nu ai sistem de operare instalat pe acel hard.
Vei avea nevoie de un CD-rom extern pentru instalarea windowsului sau poti folosii o metoda mai neortodoxa gen pui hardu in alt calc, instalezi acolo si apoi il muti inapoi in HP iar dupa ce porneste instalezi drivere si alea alea happy

| andreiw explică (pentru MihaiTT):

Am sa incerc...dar cred ca nu o sa mearga!

| MihaiTT a răspuns (pentru andreiw):

Trebuie sa mearga garantat atata doar ca nu este cel mai bun mod de instalare...aia era ideea ...ca nu vei avea un windows perfect

| Florina_Florinaflorina_1977 a răspuns:

Te rog mult sa-mi spui cum ai rezolvat problema am si eu aceeasi problema, cind vreau sa butez de pe stik butabil cu windows.