| edy423 a întrebat:

Urgent! Am instalat windowsul pe un laptop free dos si acum am văzut că am doar o singură partiție C cu 91 gb, iar laptopplul are 500. Help! Cum creez alta partiție?

Răspuns Câştigător
| Dreik a răspuns:

Daca e windows 10 cred ca poti pur si simplu sa scrii la SEARCH in bara de start "partition" si dupa dai pe "Create and format hard disk partitions - Control Panel".

Eu parca asa am rezolvat problema asta mai demult.

5 răspunsuri:
| Simon a răspuns:

Nu cred ca este cazul sa reinstalezi, ca doar nu ai pus XP, si chiar daca ai pus, exista Partition Magic spre exemplu. Incearca sa accesezi Computer Management > Disk Management. De acolo vei putea repartitiona. Uite un exemplu pentru Win7

https://technet.microsoft.com/......09170.aspx

Spor!

| NAT0 a răspuns:

Reinstalezi windowsul și resetezi toate partițiile și faci o partiție nouă cu toți cei 500 de gb. Apoi dai click dreapta pe my computer, deschizi la administrator, dai la disc este a 3a „parte" apoi la gestionarea discului, însă probabil nu mă înțelegi așa că îți las un tutorial video.
https://www.youtube.com/watch?v=vlt0E-RQY2c
Succes.

| Mrn_Mihai_1993 a răspuns:

Salut,intri in iconita de search, si scrii Create and format hard disk partitions...si acolo iti va aparea partitia in care ai windows-ul si GB, adica memoria virtuala nepartitionata, dai clik pe easi alegi sa o creezi.

| WaNt3D1013 a răspuns:

E grav, asta inseamna ca a disparut pentru totdeauna, sfatul meu e sa cumperi alt laptop

| Blanco_Tiburon_1990 a răspuns:

Reinstalezi windows-ul si ai grija cand ajungi la etapa which type of installation do you want to install sa alegi custpm. Acolo stergi partitiile si le creezi din nou.