| TheFallen666 a întrebat:

Urgent! daca dau overclock la un procesor amd sempron 1.8 ghz 3200+ cam ce putere mi ar da adica in ghz si cam cat ar rezista calculatorul 1 an mai puti va rog vreau sa stiu.

Răspuns Câştigător
| Ionait a răspuns:

Depinde de cata energie electrica bagi in el. Cu cat e voltajul mai mare cu atat e frecventa mai mare. Oricum, la 1. 8GHz nu as sari mai mult de 2GHz asta in cazul in care ai un cooler puternic, RAMi care ar rezista la un voltaj marit, o sursa care sa faca fata voltajului ridicat (modele vechi de la AMD consuma a naibi de mult), o placa de baza stabila.

Incearca sa cresti frecventa din BIOS cu cate 10-15MHz si lasa-l cateva ore sa vezi cat de stabil e. Verifica temperatura procesorului si a RAMilor in perioada de proba si daca trece de 55-60 grade deja e prea mult.

6 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Mai mult de 2 gz nu poate duce că e slăbuț.Va rezista și nu va rezista un an(depinde de cfluctuațiile de pe rețeaua electrică).OC-ul se bazează pe toleranțele de voltaj a hardware-ului, care au fost create pentru a absorbii fluctuațiile de tesiune de pe rețea, deci dacă faci OC trebuie să știi precis că ai o sursă de alimentare stabilizată ce scoate putere reală sau un UPS(combinate e best deal), asta ca să nu riști să îl prăjești la o supratensiune de rețea, la care se adaugă supra dimensionarea radiatorului și coolerului asta pentru a disipa căldura degajată de procesor, și monitorizarea continuă a temperaturii acestuia, care în idle nu trebuie să depășească 45-48 de grade.Succes

| pozeanimate a răspuns:

Totul depinde de placa de baza
si cooler nebun pentru asta trebuie
unii au ridicat ghz la
AMD Sempron 3100+ 1.8 ghz pana la 2.43 ghz

dar ATENTIE, daca nu stii cu ce se mananca asta, mai bine nu incerca ca risti sa arzi computerul
si mai faci si incendiu

fiindca se va infierbanta foarte tare

| tr3ig a răspuns:

Overclock-ul din bios este o prostie. adevaratul overclock se face cu azot lichid, si tu lupule ar trebui sa stii lucrirle asteawinking. un amd sempron la mai mult de 2, 5 cu azot lichid nu il duci da trebuie sa faci racire pe toata unitatea ca sa nu il arzi repedewinking oricum nu te tine mult la overclok deoare ce coci pieselewinking

| Ionait a răspuns (pentru tr3ig):

OC atat de puternic incat sa aiba nevoie de racire cu azot lichid? La un procesor din 2006? Serios?

O sa ii trebuiasca o sursa de 1.5Kw, niste RAMi la 1066MHz, ca sa nu mai vorbim de toata instalatia pentru racire (care ar costa cateva mii bune de euro - cu banii astia iti faci 2 calculatoare care or sa ruleze tot la ultra-high vreo 10 ani).

Tu crezi ca torni azotul lichid peste procesor si atat? Eu iti recomand sa mai lasi clipurile de pe youtube unde vezi oameni care overclock-eaza procesoare cu butelia de azot lichid langa ei. Toata schema aia dureaza 5-10min, dupa asta intervine condensul si iti cam strica toata treaba.

Overclock-erii adevarati folosesc racire cu apa dar si aia e cam inutila cand vine vorba de un Sempron, toata instalatia costand mai mult decat un i7/

| tr3ig a răspuns (pentru Ionait):

Pustiu, eu ii explicam la copil si voua ce inseamna cu adevarat un overclok nu prostiile de le spuneti voi din bios, nu e placa video integrata de aveai tu pe calcu lu bunicu si ii dadeai rami din ramii la calc, aici e vorba de cu totul altceva, asa ca inainte sa dai comentarii destepte gandeste si tu putinwinking si dupa incepi sa scriiwinking

| Ionait a răspuns (pentru tr3ig):

Deci tu ridici un procesor vechi de 7 ani cu 40%? Inseamna ca Andre Yang e mic copil pe langa tine. El a ridicat un Zambezi cu vreo 120% (daca nu ma insel), procesor lansat acum cateva luni.

Procesorul nu e singura variabila atunci cand vine vorba de overclocking. Conteaza absolut toate componentele.

Folosirea heliului lichid sau a azotului lichid este impractica datorita randamentului scazut si a pretului mult prea mare.

De curiozitate, care este rutina ta cand faci un overclocking si as fi recunoscator daca mi-ai da si schema unei raciri bazata pe azot lichid folosita intr-un PC utilizat in fiecare zi, cate 8 ore pe zi (daca tot esti as in ale overclocking-ului).