| BlackAngel a întrebat:

Salut.

Vreau sa ii fac overclock la un procesor AMD Sempron 130 de 2. 60 Ghz (stiu ca o sa se arda si din asta vreau sa ii fac sa scap repede de el sa imi iau unu nou si bun). Vreau sa imi spuneti si mie cum se face (da sa mai tina cam o luna). Va rog

Răspuns Câştigător
| vehiron a răspuns:

Ai putea sa incerci sa il vinzi, desi sansele sa gasesti pe cineva care sa il cumpere sunt destul de mici. Ce procesor intentionezi sa cumperi?

| BlackAngel explică (pentru vehiron):

Nu stiu unu bun athlon quad-core sau macar dual core happy. Am avut procesor dual-core athlon 5000+ 2. 40 ghz happy (ddr2) asta care il am acum e ddr3 mi-ar conveni sa iau unu la felhappy dar ddr3.Nu prea ma ajuta procesoru asta I don't want to see calculatoru e dar..procesor varza I don't want to see

| vehiron a răspuns (pentru BlackAngel):

Nu merita sa iti iei un dual-core 5000+ la 2. 4 GHz in momentul de fata, ce buget ai?

| BlackAngel explică (pentru vehiron):

Maxim 3, 500(trei milioane jumate)

| vehiron a răspuns (pentru BlackAngel):

Mda... mai bine mai pui putin acolo si iti iei un amd quad core
http://www.debo.ro/......gmbox.html

12 răspunsuri:
| vehiron a răspuns:

Chiar nu cred ca ar merita sa iti iei un dual core in momentul de fata

| BlackAngel explică (pentru vehiron):

Da stiu si eu m-am gandit la fel x_X nu prea ma avatajeaza deloc... dar fata de asta x_X. Si mai am o intrebare care firma e mai buna AMD sau Intel?

| vehiron a răspuns (pentru BlackAngel):

Intel, dar e si ceva mai scumpa. Gandeste-te ca totusi procesorul asta il vei tine ceva ani, mai strange putin. Eu mi-am luat un Intel 3 zilele trecute, procesor care bate chiar si acel quad core de la amd. Insa este si mai scump cu cativa zeci de roni decat procesorul pe care ti l-am recomandat eu de la amd.

| BlackAngel explică (pentru vehiron):

Depinde cu cat big grin poti sa mi-l arati?

| BlackAngel explică (pentru vehiron):

Eu am socket AM3 de la Intel pentru am3 ce socket trebuie sa cumpar ca nu inteleg straight face sau nu merg procesoarele Intel pe placa mea de baza?

| vehiron a răspuns (pentru BlackAngel):

Ce placa de baza ai? zi tot modelul

| BlackAngel explică (pentru vehiron):

Http://www.pcgarage.ro/placi-de-baza/asrock/n68-vs3-ucc/ Asta e(am vazut ca procesoru ala sa scumpit la 6mil x_X )