| Moldo_Daniel_1994 a întrebat:

Am un aparat foto ..am facut azi pze cu el.dar din greseala nu am bagat cardul de memorie ..am uitat...si am auzit ca daca il bag. pozele se sterg..sunt foarte importante..stie cineva cum sa le pun pe pc..sau sa salvez pe card?

4 răspunsuri:
| dannyel86 a răspuns:

Aparatul tau clar are memorie interna. Altfel nu ti-ar fi permis sa faci fotografii fara un card de memorie.
Ai doua posibilitati:
- conectezi aparatul fara card la pc si descarci pozele din memoria interna, pe care o golesti.
- daca pe card ai informatie, o transferi pe un pc sau laptop, iar cardul gol il bagi in aparat si din meniul acestuia transferi pozele din memoria interna pe card.
In acest mod nu risti sa pierzi datele de pe nicio sursa de stocare. Tu procedezi cum e mai bine.

| Moldo_Daniel_1994 explică (pentru dannyel86):

Problema e ca atunci cand conectez la pc sa vad ce e acolo. zice fisier gol..ca si cum pozele nu ar exista sad

| dannyel86 a răspuns (pentru Moldo_Daniel_1994):

Golesti un card la care ai acces, il bagi in aparat si din meniul lui transferi pozele de pe memoria interna pe card. S-ar putea ca fotografiile sa ramana si in memoria interna, dar verifici initial cardul, ca sa vezi daca s-au transferat pe el si se pot deschide.
Ori de cate ori fotografiile nu se pot vizualiza prin simpla conectare, poate fi necesar un soft de la producator care sa faca o conversie de la formatul suportat de aparat la formatele multimedia clasice (jpeg, png, etc).
Ar fi util sa stim exact modelul aparatului, pentru a vedea ce spune producatorul (daca ofera asistenta online).

| halogen001 a răspuns:

Daca a facut poze fara card, inseamna ca are memorie interna. Ar trebui conectat la calculator prin USB si se pot trece pozele in calculator. E posibil sa existe programe pe un CD sau pe site-ul producatorului, programe care se instaleaza in calculator si la conectarea aparatului se pot vedea pozele din aparat si se pot descarca in calculator. Se conecteaza aparatul foto prin cablu USB, se porneste aparatul si se copiaza pozele in calculator.