| anonim_4396 a întrebat:

Va place Linux, si daca da, de ce? Ati face migrarea definitiva pe Linux sau preferati sa utilizati in paralel Windows si Linux? Enumerati cateva avantaje ale unui sistem de operare open-source!

Răspuns Câştigător
| iwanttobelive a răspuns:

Inafara faptului ca e mai stabil decat Win, restul raspunsului tau e eronat. Unele aplicatii de pe Win pot rula pe Linux folosind emulatoare, dar din moment ce sunt aplicatii asemanatoare celor de pe Win de ce ai face-o? Windows nu a fost primul sistem de operare, google it happy. Posibilitatea de a modifica un sistem dupa bunul plac e un plus, iar securitatea e mult mai sporita la Linux decat la Win. Datorita faptului ca e open souce, codul sursa fiind accesibil oricarui utilizator, orice bug, exploit sau alte erori pot fi depistate si corectate.

1 răspuns:
| Evolution a răspuns:

Linux nu merg toate aplicaţiile care merg şi pe windows + windows a fost primul sistem de operare, de aceea îl folosesc mulţi... şi linux e cam slab în securitate... că poţi modifica sistemul după bunul plac dar e mai stabil ca windows.

| iwanttobelive a răspuns (pentru Evolution):

Inafara faptului ca e mai stabil decat Win, restul raspunsului tau e eronat. Unele aplicatii de pe Win pot rula pe Linux folosind emulatoare, dar din moment ce sunt aplicatii asemanatoare celor de pe Win de ce ai face-o? Windows nu a fost primul sistem de operare, google it happy. Posibilitatea de a modifica un sistem dupa bunul plac e un plus, iar securitatea e mult mai sporita la Linux decat la Win. Datorita faptului ca e open souce, codul sursa fiind accesibil oricarui utilizator, orice bug, exploit sau alte erori pot fi depistate si corectate.