| kris37 a întrebat:

Va rog ajutati-ma! Varul meu mi-a instalat windows 7 ultimate cu cd original (cred) si a trebuit sa-mi activez windowsul... am folosit cateva programe, si apoi nu a mai aparut aia cu activate genuine dar acum a aparut din nou... am folosit windows loader si remove wat dar nimic. am windows ultimate pe 64 bits va rog ajutati-ma dau funda!

1 răspuns:
| iulius92 a răspuns:

Dacă vărul tău îl instala de pe un DVD original, îl și activa cu o cheie Genuine Microsoft, dar cu siguranță nu a făcut-o. În acest caz, nu te putem ajută, fiind împotriva legilor.

În caz că ești student, te poți înscrie în programul MSDN Microsoft și să primești o licență de Windows gratuită, ai aici lista de facultăți înscrise în program: http://www.microsoft.com/romania/educație/MSDNAA_MSDN_Academic_Alliance/

În caz că nu, poți apela la o alternativă gratuită, numită Linux. În caz că ești începător, folosește www.ubuntu.ro.

O licență de Windows originală este destul de scumpă, în jur de 7 milioane, deci cu siguranță acel văr al tău nu ți l-a instalat original.