| ghineanamaria a întrebat:

Va rog ajutor! Am un calculator de 8 ani(cel de pe care dau intrebare acum)
Si de la un timp tot se restarteaza mereu.Totul a inceput cand am venit de scoala si cand am intrat in camera, mirosea ca o piesa arsa chiar daca el era inchis.Am vazut ca ventilatorul nu mai mergea si am zis sa punem alt ventilator dar degeaba.
Cel de la care am luat ventilatirul a zis ca de obicei cand se incalzeste procesorul isi ia restart calculatorul dar nu stiu ce sa mai cred deoarece se aude ceva foarte ciudat la unitate, se blocheaza ecranul si apoi se restarteaza intruna.

Ce m-ati sfatui sa fac? Ati patit si voi asa? Daca da ce ati facut?

Răspuns Câştigător
| MDE94 a răspuns:

Nu citesti ca a incercat tot felul de solutii, a verificat si sursa si ventilator si tot; daca se duce la un mester de i-l rezolva, unde ajunge? peste 2-3 saptamani iar ii merge aiurea; cel mai indicat unul nou, sa tina pasul cu tehnologia

15 răspunsuri:
| traveler a răspuns:

Posibil sa mai mult ca sigur s-a dus sursa de alimentare.NU al mai porni ca ia foc si iti distruge tot prin supravoltare.Cauta pe cineva ce se pricepe ori dul la centru pentru reparat urgent.Bafta

| Sp33dyt a răspuns:

Restartul e din cauza protectie la procesor
de verificat:
- praful de pe cooler, de recomandat desfacut si curatat
- de schimbat pasta siliconica de pe procesor
- daca ai posibilitatea incearca si cu alta sursa de alimentare
O alta verificare ca sa verifici daca e pe parte soft sau hard este sa deactivezi restartul la erori din meniul de windows (F8 inainte sa incarce windowsul si alegi disable automatic restart)

| Danutza27 a răspuns:

Nu te lua dupa unii din ei ca sunt copii rai. Poate ai un amarit de ventilator ars vezi la procesor. Poate sursa a dat de necaz ca ii ajunge www.okazii.ro.Daca esti in pana de bani il iei frumos cu tatal tau si fuga la un centru sa il doctoriceasca. Poate ai pe cineva mai priceput si ocheste imediat ce are.Eu as pune ochii pe ventilatorul de la procesor sa vad daca se invirte si as sari de gitul sursei.

| MDE94 a răspuns (pentru Danutza27):

Nu citesti ca a incercat tot felul de solutii, a verificat si sursa si ventilator si tot; daca se duce la un mester de i-l rezolva, unde ajunge? peste 2-3 saptamani iar ii merge aiurea; cel mai indicat unul nou, sa tina pasul cu tehnologia

| MDE94 a răspuns:

Daca nu vrei sa il arunci si sa-ti cumperi altul nou, o sa-ti dau cateva sfaturi acum: desfa-l, incearca cat stii tu si cat poti de mult sa scoti fiecare piesa, scoata placa video, scoate coolerul de la procesor, incearca si hdd-u si ce mai poti tu, sterge-le bine de praf astfel incat sa nu mai ramana deloc praf, baga aspiratorul in el sau bun ar fi un aparat care sufla cum ar fi feonul de preferat aer rece, apoi ia pasta termoconductoare si pune deasupra procesorului; dupa ce ai facut toate astea umbla un pic si pe la sursa, scoate praful din ea. Cand il pornesti uita-te la ventilator si vezi daca se invarte tare, daca nu se invarte tare inseamna ca e stricat si trebuie alta sursa. Daca vezi dupa ca totul este in regula, reinstaleaza windowsul si va fi ca nou. Si pe viitoar incearca macar o data pe luna sa-l stergi bine de praf, sper ca ti-am fost de ajutor (am incercat sa iti explic cat am putut pe intelesul tau)

| ghineanamaria explică (pentru MDE94):

Am facut toate asteahappy
Am reinstalat si windowsul.
Ventilatorul se invarte foarte tare.
Crek ca iau altul adica SPERlaughing

| MDE94 a răspuns (pentru ghineanamaria):

M, inseamna ca e trecut, unul nou? big grin am totusi un prieten care are calculator tot de 8 ani si in afara faptului ca tine un ventilator mare industrial ii merge brici

| DoK a răspuns (pentru ghineanamaria):

Nu trebuie sal schimbi dulal la un mesteer el sa se uite cei cu el.

| ghineanamaria explică (pentru MDE94):

A meu e foarte prost.E vechi.Are piese vechi si proaste.Memorie putina.Placa video nu prea avansata.M-am hotarat. Daca am posibilitatea o sa iau altul.

| ElenaMaria1 a răspuns:

Cumparati alt calculator. asta as face

| dennis17 a răspuns:

Arunca-l pe geam

| DildăuPaispe a răspuns:

Fa-i spovedanie, ca-i blestemat!

| DoK a răspuns:

Sfatul meu este asa. Daca ventelatorul nu lucreaza apoi procesorul se inferbinta foarte tare, din cauza asta calculatorul se reseteaza. Trebuie neaparat sa te uiti ca venteleatorul sa lukreze ca daca nu va lucra peste o vreme procesorul va arde. Trebuie neaparat sal duci la cineva care ar putea controla placa principala. Dar sa stiii ca calculatorul trebuie sa aiba posibilitatea de ase raci. Nu trebuie sal arunci eu in locul tau as pune un ventelator nou si as tine mereu descis ca sa poata raci mai usor procesorul. iti repet ca calculatorul se reseteaza din cauza temperaturii nebune ale procesorului.

| TheGeorgeGeo a răspuns:

Ar putea fii si placa video(asta daca are racire activa adica venilator) cel mai bine uita te sa nu fie plina de praf (sau mai rau sa nu mearga ventilatorul acesteia, in caz ca ai curatat o si tot iti face figuri te as sfatui sa cumperi alta tongue P.S. si scuza dar 8 ani? cerd ca mai bine iti iei altultongue cel mai ieftin ar fi sa l faci p piese, deoarece iesi mai ieftin. un site care poate te ajuta e m a g. r o

| ghineanamaria explică (pentru TheGeorgeGeo):

Deci pur si simplu il urasc!
Nu il mai suport X-(

Pai da, are ventilator dar merge destul de bine.Nu cred ca e de la ventilator.
Praf nu are ca m-am uitat ba chiar l-am curatat si nu are.

| TheGeorgeGeo a răspuns (pentru ghineanamaria):

Sincer, acum cu 800 de lei iti faci o unitate super si de ultima generatie (piese noi DDR3) eu asa mi am facut, pe piese, cam greu cu banii...dar nu m am lasta pana nu l am terminat tongue