| Birdie a întrebat:

De ce mi se restarteaza calculatorul din senin? Am un calculator bunicel, l-am luat acum vreo 4 ani, l-am ingrijit cat de bine am putut, i-am instalat windows 7 si l-am curatat inauntru, insa, cu toate astea, isi da singur restart. Aveti vreun sfat? Stiti cumva din ce cauza ar putea fi? Mentionez ca de un an nu l-am mai folosit si ca problemele nu sunt tocmai recente, mi se intampla asta de mai mult timp.
Dupa ce se restarteaza imi arata ecranul negru, nu-mi da bluescreen si nu isi revine decat dupa o zi-doua (nu mai intra in windows, dar se aude sunetul pe care il face in spate ventilatorul).
Va multumesc frumos!

Răspuns Câştigător
| geopopiku a răspuns:

Dc spui ca ai windowsu recent instalat atunci cauza poate fi numai una interna adica a unei componente iar in majoritatea cazurilor pe care le cunosc de obicei face un scurt pe undeva... poti sa te uiti si la ce temperatura ajunge procesorul.dc este peste 70 grade inseamna ca s-a uscat pasta termoconducatoare si trebuie sa o schimbi. sper ca ti-am fost de folos..bft

10 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai mult ca sigur sursa e de vină.

| AlexDu a răspuns:

Cumpara-i o sursa noua, cred ca e slabuta daca se intampla asta.

| Andrey12 a răspuns:

Cred ca ai virusi si e stricat procesorul.

| Birdie explică (pentru Andrey12):

Virusi este imposibil sa am, pentru ca am foarte mare grija pe ce site-uri intru, numai eu am folosit si folosesc calculatorul si, asa cum am spus si in intrebare, are windows-ul recent instalat happy

| IamPharell a răspuns:

Ori este de la placa video se supraincalzeste si ti se restarteaza ori resintaleaza windowsul big grin sau mai scoate rami stergei placa video la fel.

| vasy1997 a răspuns:

Sfatul meu este sa iti reinstalezi windowsul stergand absolut tot ce ai in el, asa va fi mai sigur, si sa iti instalezi un program bun de anti-virus!

| Birdie explică (pentru vasy1997):

Nu cred ca are treaba cu windows-ul, e reinstalat recent, am sters tot ce aveam in el - poze, muzica, filme etc. si am formatat D-ul... Nu are treaba numai cu software-ul, cred ca sunt probleme la partea de hardware mai mult.

| Denilalala a răspuns:

S-ar putea sa fie din cauza windows-ului pe care il ai instalat. Trebuie restartat windows-ul. Eu aveam aceeasi problema, nu il mai folosisem de mult timp si cand i-am dat drumul se intampla cum se intampla si la tine. Cel care iti restarteaza windows-ul ai grija sa fie specialist si inca un mic sfat toate fisierele, pozele si ce mai ai tu in computer muta-le in Local Disk D ca altfel se vor sterge la restartarea windows-ului.

| Birdie explică (pentru Denilalala):

Treaba asta o fac eu singura, nu imi reinstaleaza nimeni windows-ul.

| Andreipro a răspuns:

In cazul ca al tau sunt 4 variante Grafic driver ne suportabil, un program antivirus care nu coincide platformei pc-ului ori e timpul sa iti schimbi un hard driver nou posibel sa aiba defectiuni ori memory ram.