| Girly97 a întrebat:

Va rog frumos, ma poate ajuta cineva cu o simulare de examen practic informatic pentru urmatoarele competente?
a) utilizarea noțiunilor de bază ale tehnologiei informației;
b) introducerea și validarea datelor;
c) prelucrarea datelor;
d) utilizarea internetului și a poștei electronice;
e) utilizarea echipamentelor periferice;
f) asigurarea confidențialității și securității datelor.
Poimâine, miercuri voi avea examen și trebuie să dovedesc că știu să folosesc o tabletă deși nu am mai folosit una de peste 10 ani ci doar smartphone-ul meu...
Promovarea acestui examen îmi va aduce oportunitatea de a câștiga foarte multi bani! Vă rog frumos, este EXTREM DE IMPORTANT pentru mine să reușesc!

3 răspunsuri:
| SuNaM a răspuns:

Pai si care este problema? O tableta este exact ca un smart-phone dar mult mai mare. In zilele noastre, tot ce ai pe tableta ai si pe smartphone. Acelasi android, aceleasi programe deci nu vad care ar fi problema.

| Girly97 explică (pentru SuNaM):

Nu am mai folosit o tableta de peste 10 ani. In plus, nici nu prea stiu ce voi fi pusa sa fac la examen.

| BobTheCat a răspuns:

De regula, tabletele sunt destul de asemanatoare cu telefoanele, doar ca au ecranele mai mari. Din cate ai spus, s-ar putea sa te puna sa faci lucruri de baza (stii, lucruri de care vei avea nevoie in viata de zi cu zi). Din pacate, nu iti pot da o simulare, dar pot incerca sa te ajut cu niste sfaturi! In primul rand, daca ai ocazia, ai putea sa imprumuti o tableta de la un cunoscut. Daca nu se poate, poti sa te antrenezi pe telefon, fiindca, cum am zis mai devreme, este cam acelasi lucru (ma rog, depinde de ce sistem de operare sau model folosesti, dar in esenta cam asa este). Daca poti, ar fi bine sa te consulti cu profesorul/profesoara ta. Sper ca te am ajutat catusi de putin!