| anonim_4396 a întrebat:

Va rog sa imi explicati si mie care e faza cu placa video, la unele laptopuri imi scrie placa video integrata, stiu ca e lipita de placa de baza dar am auzit undeva ca foloseste din RAM... si cea ce are memorie dedicata nu foloseste din ram si aceea nu este integrata? si care e faza cu DDR la placa video? cel mai bun raspuns primeste funda!

2 răspunsuri:
| atoatestiitoarea a răspuns:

In laptopuri NU este o placa video prpriu zisa ci un circuit integrat care face oficiu de placa videon dar cum nu are memorie suficienta pentru anumite afisari, e obligata sa imprumute memoriei RAM adica memoria volatila care serveste doar când calculatorul este aprins si in care nu se poate stoca definitiv

| Mudokins_Abe_1978 a răspuns:

Placa video integrata e normal sa se foloseasca de ram, cea dedicata foloseste numai ce are intern!
Nu are legatura ramul propriu-zis cu ramul placii video. De exemplu eu aveam la ram prorpiu-zis ddr2 si la placa video gddr5. Conteaza ca portul de conectare al placii video sa coincida cu cel al placii de baza
Funda?