| nony35 a întrebat:

Va salut! Am un router wireless Huawei b310 de la Vodafone-mi-am reziliat contractul cu ei si am vrut sa imi pun o cartela sim Vodafone 5 euro cu optiune de date mobile dar imi afiseaza conexiune nereusita si nu ma pot conecta.Trebuie sa ii fac setari noi? Va multumesc frumos daca stie cineva

Răspuns Câştigător
| CarcotasulVesel a răspuns:

Pui alt sim in el

pana acum nu am auzit de, device incuiat pe sim ci doar pe provider (Vodafone), insa nu e chiar imposibil, iar daca ai pus o cartela tot de la Vodafone se pare ca asta e explicatia, iar fiind acelasi provider, atunci nu ar trebui sa ai nevoie sa faci nici o setare noua, daca nu cumva ai resetat routerul
totusi
https://www.google.com/search?q=huawei+b310+how+to+unlock
poate te ajuta, sa scapi ieftin;)

15 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Pentru ca merge doar in reteaua lor. Daca tu nu mai ai contract cu ei cum vrei sa mai mearga?

| Violleta2022 a răspuns:

Bineinteles ca trebuie sa-ti faci setari noi. Acum ai altfel de conexiune, altfel de plan, alte adrese, alte date.

| anonimg a răspuns:

Dacă acesta ca al tău este decodat, înseamnă că al tău este codat: https://m.olx.ro/......bqIib.html
Chiar și dacă este contractul reziliat, eu aș suna un operator Vodafone să știu cum aș putea să mă bucur în continuare de aparat pe cartela.
Până atunci, dacă ai un smartphone poți pune cartela respectivă în telefon; conectezi telefonul adresa la PC/laptop și ai internet.

| Iote a răspuns:

"mi-am reziliat contractul cu ei ". Asta inseamna ca ei nu iti mai furnizeaza nimic. Cum sa mai ai net la acel router?
Daca ai net din alta sursa, il configurezi sa retransmita semnalul de acolo.

| Iote a răspuns (pentru CarcotasulVesel):

Mie imi spui asta?

| CarcotasulVesel a răspuns (pentru Iote):

Acum 22 ore | Iote a răspuns:
"mi-am reziliat contractul cu ei ". Asta inseamna ca ei nu iti mai furnizeaza nimic. Cum sa mai ai net la acel router?

raspuns: pui alt sim

| Iote a răspuns (pentru CarcotasulVesel):

laughing Si daca pui alt sim ai internet la router? Lumineaza-ma!
Nu inteleg eu toata tehnologia asta, dar nici chiar asa.

| CarcotasulVesel a răspuns (pentru Iote):

Evidet ca ai internet pe router
un router 4g functioneaza similar cu un telefon legat la wi-fi, adica are net numai daca stii parola de la wifi, dar in cazul asta sim-ul e parola, iar sim-ul e acceptat de retea daca are abonament/credit

cel mai simplu: rezilierea de contract invalideaza sim-ul, nu routerul, care va merge binemercic cu alt sim

| Iote a răspuns (pentru CarcotasulVesel):

Mai baiete, daca a REZILIAT CONTRACTUL, i-a intrerupt orice furnizare. Nu numai cartela din telefon.
Ia suna tu la Vodafone si afla ce si cum.

| CarcotasulVesel a răspuns (pentru Iote):

Mai BAIETEL
daca tu ai un telefon de la Vodafone
reziliezi contractul cu ei
faci abonament la digi
si bagi cartela primita LA ABONAMENT in telefonul de la Vodafone

CREZI CA **NU** O SA MEARGA?!? DE CE?!?

"furnizarea" este idetificata in reteaua GSM de cartela, NU DE APARATUL CU CARE TE CONECTEZI!

| Iote a răspuns (pentru CarcotasulVesel):

AHA! Asta e cu totul altceva! Dar tu nu stii sa explici.
.

E alt contract, alta furnizare de net. Nu este fara net de nicaieri, asa cum spune el in intrebare. Avand net, se poate conecta cu orice, adevarat.
Esti bun numai si numai daca stii sa explici pe intelesul celui mai slab. Asa ca lasa ironiile, carcotasule.

| CarcotasulVesel a răspuns (pentru Iote):

Ok, nu ma pricem sa explic, mi s-a mai spus...
incerc sa corectez asta dar nu reusesc intotdeauna
sau imi vine ideea care trebuie prea tarziu, dupa ce incepe discutia cu... CAPS (adica pe ton ridicat)

| Iote a răspuns (pentru CarcotasulVesel):

Ok! Nu te mai repezi sa raspunzi. Gandeste putin inainte.

| ___OvX1 a răspuns (pentru CarcotasulVesel):

Dezactiveaza codul pin de pe cartela sim

| CarcotasulVesel a răspuns (pentru Iote):

Pui alt sim in el

pana acum nu am auzit de, device incuiat pe sim ci doar pe provider (Vodafone), insa nu e chiar imposibil, iar daca ai pus o cartela tot de la Vodafone se pare ca asta e explicatia, iar fiind acelasi provider, atunci nu ar trebui sa ai nevoie sa faci nici o setare noua, daca nu cumva ai resetat routerul
totusi
https://www.google.com/search?q=huawei+b310+how+to+unlock
poate te ajuta, sa scapi ieftin;)

| Joker400400 a răspuns:

Asa am si eu un router de la Orange si dupa ce am terminat colaborarea cu ei imi aparea mereu conexiune nereușită. Dar cred ca trebuie sa faci niste setări pentru a-ti schimba conexiunea sau cam asa ceva.