| iChappie a întrebat:

Va salut!

As dori si eu sa inteleg cum lucreaza un procesor, dar ceva mai in detaliu, gen cum e impartita informatia, de unde stie procesorul unde sa fie 0 si unde sa fie 1happy, ce proprietati are curentul din acea informatie, de ce daca il alimentezi cu tensiune mai mare creste fluxul de informatie procesata, cum se face conversia din limbajul de programare in sistemul binar si cine o face si eventual o schema a unui procesor, poate ma ajuta sa inteleg mai bine, ce sunt mai exact acele "gate-uri" si cred ca atat?

Sper ca m-am exprimat destul de ok cat sa intelegeti ce vreau sa aflu.
Ms anticipat de ajutor!

2 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Inscrie-te la facultatea de automatizari si calculatoare, acolo vei invata toate aceste notiuni. happy

In principiu:
- calculatoarele functioneaza in sistem binar (0, 1), adica este su nu tensiune pe cate un fir de semnal.
- semnalele codate binar se transmit prin cai binare (BUS), de adrese si de date. Aceste cai parcurg intregul calculator (ajung la toate componentele digital-active)
- Procesorul este unitatea centrala de prelucrare. El primeste comenzile in format codat binar, in urma caruia executa pasul de operatie intre unitatile digitale. Procesorul executa atatea pasi de operatiuni (in fiecare secunda), cat are frecventa de lucru. Frecventa de lucru este dat de ceasul de tact (clock) a sistemului, care da "cadenta" intregului sistem. Frecventa de baza este stabilita cu cristal de quarz, dar se modifica usor cu modificarea tensiunii de alimentare (in limite mici).

In final:
Programatorul scrie textul unui program, pas cu pas (intr-un limbaj de programare oarecare).
Programul scris este tradus (compilat) in cod binar.
Codul binar rezultat va comanda pas cu pas procesorul si restul sistemului.

Mai multe detalii gasesti in bibliografiile de specialitate.winking

| Zuzu1991 a răspuns:

Https://ro.wikipedia.org/wiki/Unitate_central%C4%83_de_prelucrare
versiunea in engleza are mult mai multe informatii

pe scurt sunt idei generale de gen un procesor nu proceseaza DECAT limbaj masina:
https://ro.wikipedia.org/wiki/Limbaj_de_asamblare
(vezi programul "Hello World" scris in limbaj masina de MS-DOS)

insa in rest, daca un tranzistor, capacitor, rezistenta, etc. inteleg in mare cum functioneaza, dpdv electronic un cpu e, extrem de complicat