| Catalion a întrebat:

Ventilatorul la o carcasa de calculator cum trebuie montat? In directia care introduce aerul rece sau in cea care scoate aerul cald?

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Ventilatorul are rolul de a raci sistemul, de a evacua caldura.

Daca folosesti un singur ventilator de carcasa, atunci acesta se monteaza in spate, cu sensul de a SCOATE aerul cald, iar aerul exterior mai rece va intra in compensare prin orificiile frontale ale carcasei.

Daca folosesti mai multe ventilatoare de carcasa (lateral, frontal), acestia se monteaza in sensul de a INTRODUCE aerul mai rece din exterior in carcasa, inspecial pentru procesoare si hard disk-uri.
In acest caz, regula este ca suma debitelor ventilatoarelor care introduc aerul sa fie mai mic sau egal cu suma debitelor scoase de cealalte ventilatoare (din spate). Astfel se realizeaza un tiraj de evacuare constant.
In caz coontrar, in interiorul carcasei se realizeaza turbolente de aer care incurca si franeaza evacuarea caldurii, care poate creste chiar mai mult decat folosind carcasa fara ventilatoare suplimentare!

2 răspunsuri:
| GdX a răspuns:

Sa scoata aerul.

| PainTech a răspuns:

Depinde unde il pui si cate ventilatoare ai.
Aerul trebuie sa "calatoreasca" din fata in spate si din jos in sus :

https://www.howtogeek.com/......MVYhz_.jpg