| Paulxkiller a întrebat:

Voi avea o placa de baza cu 2 sloturi PCI-Express x16 2.0 ( x16 si x4 mode ) si voi mai lua o placa video nVidia GT440 probabil. Intrebarea mea mare este daca eu mai am o placa video si doresc sa o pun in cel de-al doilea slot voi putea alege din BIOS pe care o folosesc? mai exact sa schimb mufa si aleg din BIOS o setare prin care aleg slotul PCI-E care il folosesc sa zic... si asta nu stiu daca se poate straight face + daca da atunci imi va consuma mai multa putere decat cu 1 placa? O. o practic ar trebui sa fie doar 1 pornita dar acum astept raspunsuri

Daca nu am fost explictit spuneti big grin

3 răspunsuri:
| virusake a răspuns:

Nu stiu ce sa spun, sincer nu am mai auzit de asa ceva pana acum. laughing))

Oricum, primul este x16 si al doilea x4, deci si daca e posibil, placa din slotul al doilea o sa fie limitata.

Asa ceva se poate realiza (in doua sloturi si functioneaza ambele ca una singura) cu doua placi identice si se numeste SLI (la nVIDIA), dar nu e rentabil pentru niste placi atat de ieftine si mai ales pe sloturile pe care le ai tu pe placa de baza pentru ca o sa ai pierderi mari de performanta.

| JustCosmin a răspuns:

Deci eu nu am inteles ce vrei sa faci. Vrei sa pui 2 placi video pe placa de baza? Daca o sa cumperi placa video Nvidia GT440, aceasta va trebui sa o pui in slotul PCI Express 2.0.
Nu ar fi rau daca ai spune si ce placa de baza cumperi.

| Paulxkiller explică:

Placa de baza e un AsRock si stiu ce insemna si SLI si CrossFire si stiu ca nu se merita pe astfel de placi laughing nu sunt amator in materia asta dar eu vreau sa icnerc ceva nou. o sa formulez ca pe o poveste sa se inteleaga big grin
1. anul asta iau GT440... da placa modesta, pret modest etc.
peste sa zic 2 ani logic ca voi dori sa o schimb dar de ex voi lua un GTX 560Ti doarun ex... asa si eu NU voi dori sa renunt nici la vechea placa si stiu ca nu vor lucra impreuna big grin dar doresc sa le am in PC pe amandoua ca nu voi avea ce face cu cea veche etc si ma gandeam ca avand 2 sloturi PCI-E 2.0 voi trece vechea placa pe slotul x4 si cea noua pe x16. Vreau sa stiu daca este posibil sa existe AMBELE placi video si sa o folosesc pe 1... de asemena sa pot trece usor de pe una pe alta. acum puteti sa raspundeti big grin?