| Radeas1 a întrebat:

Voi ce solutie de securitate folositi? Va bazati pe ea? Eu folosesc F-prot antivirus impreuna cu Windows Firewall si MalwareBytes Anti Malware...
De 1 saptamna aproape Malwarebytes nu detecteaza nimic. La o saptamana Full Scan cu toate updaturile facute.

8 răspunsuri:
| stanly7 a răspuns:

Eu folosesc :
Microsoft Security Essential
Windows 7 firewall
malwarebytes antimalware pentru scanari manuale
Virus total (fisiere pana in 64MB)scanare online cu 47 motoare antivirus:
www.virustotal.com/ro/
Scanare url:
www.virustotal.com/ro/#url
Depinde ce faci pe PC.
Trebuie sa fi un pic paranoic plus un minim de securitate si totul va fi OK.

| doctorandus a răspuns:

Faptul ca MBAM nu a detectat nimic nu inseamna ca nu functioneaza. Ma rog, varianta Pro e cu plata si inceteaza sa functioneze dupa un timp, dar in versiune gratuita continua sa stearga infectiile, atat ca o face doar la comanda si nu activ pe fundal.

Daca vrei un firewall in plus, alege Comodo Free.

Pe urma, F-Prot e cu plata, daca iti expira alege AVG Free sau BitDefender Free (dar nu ambele).

| Radeas1 explică (pentru doctorandus):

Imi vine sa imi dau palme in cap cand vad raspunsul tau (fara suparare). Eu nu am spus ca MBAM nu e bun ca nu detecteaza. Am spus ca, cat am folosit f-prot, malwarebytes nu detecteaza nimic. Asa ca spun ca ma tin Safe cu F-prot.

| jeek0 a răspuns:

Ma mir de malwarebytes. e foarte bun. folosesc avast si malware plus zone alarm firewall

| Radeas1 explică (pentru jeek0):

Nu, am spus ca, daca MalwareBytes nu mai detecteaza nimic, inseamna ca F-prot m-a protejat,

| raveny a răspuns:

Incearca cu ESET SMART o scanare

| Radeas1 explică (pentru raveny):

M-a dezamagit ESET, de aia am trecut pe F-PROT. Malwarebytes a detectat dupa el 4 worms, bine, nu troieni, nu spyware,, nu keylogger, dar 4 viermi si 3 adware.

| Moonshine a răspuns:

Eu folosesc ESET NOD32 Antivirus versiunea 6, incearca, eu sunt f multumit de el.