| Radeas1 a întrebat:

: Pe un windows xp curat, care nu are jocuri, programe multe, nu se descarca decat rareori muzica si filme, are Windows Firewall activ, este scanat cu MalwareBytes Anti Malware o data pe saptamana cu full si zilnic cu quick scan, si se mai intra decat in virtual box pe windows 98, care e setat sa nu ajunga la internet, si programe instalate pe el sunt : Adobe, CCleaner, MBAM, nero, poweriso, virtualbox, si WinRaR (plus driverele) cate sanse sunt sa ia un virus fara antivirus? Poate al meu calculator sa supravietuiasca fara antivirus? (Mess n-am, skype n-am, nu am de unde descarca de la cineva, stick-uri usb-cd-uri le primesc decat goale (pentru documente si modificari documente), mailul nu il citesc, facebook n-am...pe site-uri mai deochate nu intru si nici pe piratii din caraibe...Deci pot supravietui fara antivirus, sau daca nu, ce antivirus recomandati?

12 răspunsuri:
| al3xander a răspuns:

Pai depinde ce faci pe internet: ai sanse mari sa fii infectat daca downloadezi programe de pe site-uri de warez sau daca iti conectezi la PC cheite USB infectate cu virusi si asa mai departe. pentru cheite iti recomand sa le "vaccinezi" cu http://www.softpedia.com/......cine.shtml (un program care face un fisier corupt de autoexecutie pe cheita USB pentru a nu putea fi modificat/suprascris de virusi pentru a se autoexecuta). nu trebuie sa fii paranoic daca nu faci cine stie ce pe calculator. de asemenea iti recomand sa faci si update-urile la windows daca tii neaparat sa stai fara antivirus.

| Radeas1 explică (pentru al3xander):

Hmm, nu downloadez nimic, decat muzica si filme, dar rareori. Din pacate...xp e dat pe automatic update, dar de o saptamana, nu trage nimic.

| al3xander a răspuns (pentru Radeas1):

Pai posibil sa numai aiba update-uri noi. oricum iti recomand un antivirus gratis de la bitdefender http://www.softpedia.com/get/Antivirus/BitDefender-Free-Edition.shtml
eu il folosesc si cand am nevoie de performanta mare il inchid.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu trebuia sa ai cine stie ce. E suficient sa te conectezi la internet si, hopa virusul. Chiar si de aici poti lua, pentru ca intra multi useri si nu poti sti cine-ce are. MalwareBytes Anti Malware este bun.

| Radeas1 explică (pentru anonim_4396):

Deci, trebuie antivirus sau nu?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Radeas1):

Da, trebuie. Poti folosi Avast sau Avira, care nu consuma multe resurse.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Dar lasa si MalwareBytes Anti Malware. Nu consuma mare lucru si e bun ca anti-malware.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt mai multe tipuri de virusi.malware si spyware sunt in general luati de pe net.Foarte multi virusi spyware se pot lua de pe siteuri numaia accesand-ul.Eu folosesc eset nod 32 antivirus, e foarte bun si nu ingreuneaza calculatorul.Dar nah, sa-ti zic un secret.tongue Cand doresti tu, poti scana cu eset scan on line.Scrii pur si simplu eset scan on lline pe google si urmezi pasii.Iti scaneaza doar o singura data,bIneinteles ca sterge si virusii. Deci, un antivirus, oricare ar fi el(un antivirus care nu ingreuneaza calc) trebuie sa-l ai. Cel pe care il am eu, eset nod 32, imi blocheaza automat orice site compromis.O seara placuta.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Apropo,spunea cineva ca poti lua virusi de aici. Poti lua numai dand click la niste link-uri care contine virusi, dar cu eset od 32, poti naviga fara grija, eset nod 32 prinde virusul si il si sterge automat.

| Radeas1 explică (pentru anonim_4396):

Hmm...Ce versiune de nod ai? Eu am avut de la 2.7 pana la 5. Si asa mi s-au dus mie toate windows-urile pe care am avut nod32 : eu avand baza pe el, n-am mai scanat cu MBAM. Poate o sa incerc cu MBAM quick zilnic si full saptamanal. O sa incerc, sa vad in cat timp schimb windows. Dar trebuie sa bag antivirus, o sa incerc si nod al tau ca vezi..., mai intru pe-acolo, pe-acolo si asa se iau virusii.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Radeas1):

Eset nod 3.0.642.0,eu nu am avut inca probleme.il las activ si cand descarc ceva, prinde virusul il baga in carantina si il si sterge.

| Skipper09 a răspuns:

Iti recomand Avira ca si antivirus.