| RAY a întrebat:

Voi stati cu bateria in laptop sau ati scos-o afara?
bateria mea tine 2 ore apoi se incarca in 70 de minute, faza este ca eu stau si 15 ore pe zi ce sa fac se va termina rapid daca tot o incarc si o descarc?

16 răspunsuri:
| GdX a răspuns:

Acasa am Asus Rog bateria nu poate fi scoasa, si dupa un an jumate a inceput sa moara usor cate usor. La serviciu am un laptop Dell de doi ani jumate si sta bateria in el. Nu are nici cea mai mica problema tine 5 ore.

| RAY explică (pentru GdX):

Eu am Asus nou si ma tine bateria 2 ore, imagineazati ca fac si 3 cicluri pe zi in 2, 3 luni asta e gata, am scos bateria afara am sunat si la Asus cica sa o incarc saptamanal

| untu a răspuns:

Eu stau acasa si folosesc laptopul meu cu bateria scoasa si conectata la priza! Bateria trebui sa fie incarcata plin pentru folosirea laptopului in deplasare la lucru!

| justanotheruser99 a răspuns:

Eu o tin in laptop. Am o baterie destul de buna (tine cam 4 ore si se incarca complet in aproximativ 90 de minute). Dar eu nu imi incarc laptopul doar o data pe zi. Daca suprasoliciti bateria ti se uzeaza si va avea nevoie mai tarziu sa o ti nonstop in priza.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut! Bateria are doua roluri: Primul este sa preia bateria dupa ce se intrerupe curentul pentru a nu pierde documetele in lucru nesalvate. Adica, faci un document text, un proiect la care ai lucrat toata ziua si spre terminare se ia curentul. Daca nu ai bateria bagata, se inchide si nu se salveaza ce ai muncit o zi intreaga.
Al doilea rol al bateriei este acela pentru deplasare. te duci la bunici in coltul celelalt de tara si iei laptopul cu tine sa il folosesti in tren.
Acum iti dau un sfat. Baga bateria numai cand faci unul din lucrurile ce ti le-am spus mai sus. Daca te joci acasa mult, Facebook, TPU sau altceva, scoatebateria si lasa-l numai cu cablul. Astfel se va pastra bateria. Daca tu cumparai acest laptop si nici altii, putea sta spre vanzare inca 15 ani sa zicem, cu bateria intacta. Deci daca o scoti, o pastrezi mai bine, o ai pentru mai mult timp.

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Imi scrie ca nu se incarca

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

O groaza de probleme cu el. odata ca iti tine discul ridicat si ramii la fel, a doua oara ca nu incarca. Fa-i retur, sfatul meu.

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Nu se incarca ca e full bateria la asta ma refer faza cu ramii era ca eu aveam un program mare pus in bara acum sta bine ram la 40 la suta

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Nu ai mai avut laptop? Normal ca nu se mai incarca mai mult de 100%. Daaca vrei sa ai baterie buna mai mult timp, scoate-o si o pui la pastrare. o bagi numai cand te duci undeva cu trenu".Sau cand joci on line si nu vrei sa se inchida cand se ia curentul. Sau cand faci un proiect mare si ti-e teama ca daca se ia curentul se inchide laptopul. M-am facut inteles?

| RAY explică (pentru anonim_4396):

E primul meu laptop

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Raspuns final: Daca bateria se duce in 2 ore si tu stai 15 ore, atunci scoate-o. Toate bateriile au un ciclu de incarcare -descarcare. Tu daca incarci de mai multe ori pe zi, ciclurile se vor termina mai repede si bateria nu mai poate fi folosita.

| LinxCont a răspuns:

Bateria se pastreaza bine mai mult timp daca e incarcata la aproximativ 50% din capacitate.
Daca se foloseste laptopul conectat la incarcator, bateria se va incarca la 100%.
Cel mai corect e sa se foloseasca in mod normal, conectat la priza, chiar daca bateria ajunge la 100% tot timpul. Din cand in cand, cred ca e bine sa se foloseasca si fara priza, pentru a se descarca si incarca din nou bateria, de exemplu o data pe luna.

Bateria se uzeaza si daca sta fara a fi folosita, deci mai bine e sa stea in laptop si daca apare o pana de curent, nu se pierde nimic de pe hard disk si nici nu apar erori. Daca se inchide capacul laptopului fara a inchide windows-ul, memoria RAM ramane activa si bateria se termina in 2-3 zile, de aceea, daca nu se foloseste laptopul mai mult de 2 zile, e mai bine sa inchidem din windows laptopul, pentru a evita o descarcare a bateriei sub 10%.

| DoarStefan a răspuns:

Buna,depinde de laptop, dacă e deja uzat il poți tine la încărcat cu tot cu baterie, dacă e tine puțin.
Dacă e nou si nu vrei să-l Strici atunci scoate bateria si tine-l la încărcat, drept ca dacă il scoți de la încărcat se va stinge dar in schimb vei păstra bateria

| RAY explică (pentru DoarStefan):

E nou

| DoarStefan a răspuns (pentru RAY):

Daca tii la el, poftim foloseste metoda cand ai nevoie sa stai pe baterie o bagi si te folosesti, e 100% sigura.

| Anonimul1920 a răspuns:

Nu stiu cum faceti voi cu laptopul. Dar eu unu cand am nevoie de laptop sau stau pe el. Il tin mereu la incarcat.Deci practic ar trebui sa faci si tu la fel. Sa-l tii mereu la incarcat. Bafta in continuare