| adrian1771 a întrebat:

Vreau sa achizitionez un ceas Swiss Military si nu ma pot hotara inte Recruit si Soldier.
Swiss Military Recruit are Ronda 515 (1 Rubin si motor mai puternic )
Swiss Military Soldier are ISA 2330-103( 0 rubine si motor mai slab, consum mai mic)

Care mecanism este mai bun, voi ce ati alege daca ati fi in locul meu?""

Răspuns Câştigător
| Utilizator1234 a răspuns:

Majoritatea ISA, inclusiv cel de pe acel SM sunt proiectate in Elvetia si asamblate in Asia. E un mecanism decent, durata de viata nu o cunosc, insa un Ronda de acelasi calibru duce cam 2 ani - 2 ani jumate. 500 Ron, daca e nou, da, merita.

4 răspunsuri:
| Utilizator1234 a răspuns:

Personal, n-as merge pe niciunul din acele mecanisme. Cand vine vorba de quartz-uri relativ ieftine, cumpara doar in functie de model, ce ti se potriveste mai bine. In timp nu o sa sesizezi mare diferenta, mecanismele sunt cam la fel de slabe.

| adrian1771 explică (pentru Utilizator1234):

Multumesc pentru raspuns, m-am hotarat sa iau Swiss Military Soldier(datorita designului), dar tot am o retinere in legatura cu mecanismul ISA 2330-103. Cam ce durata de viata estimativa are mecanismul propriu-zis? Merita 500 de lei?

| adrian1771 explică (pentru Utilizator1234):

Multumesc!

| Utilizator1234 a răspuns (pentru adrian1771):

Atentie si la baterie cand o schimbi. Durata de viata depinde foarte mult si de acest lucru.

| Utilizator1234 a răspuns (pentru adrian1771):

Majoritatea ISA, inclusiv cel de pe acel SM sunt proiectate in Elvetia si asamblate in Asia. E un mecanism decent, durata de viata nu o cunosc, insa un Ronda de acelasi calibru duce cam 2 ani - 2 ani jumate. 500 Ron, daca e nou, da, merita.