| anonim_4396 a întrebat:

Vreau sa bag alt windows pe calculator cum ar fi 7. Pot sa-l descarc pe telefon apoi sa-l pun pe un cd? Daca da, imi puteti explica cum pot sa il instalez si de pe cd pe calculator?!

6 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Cumperi windows 7 de la altex si vine cu un stik usb sau cu un dvd, pe TPU pirateria e interezisa ce intenție ai tu se numeste piraterie

| dfeel a răspuns:

Daca ai trafic suficient poti descarca kitul si pe telefon dar nu stiu cum va ajunge de acolo pe USB sau DVD.

| Strepix a răspuns:

Tipul nu poate accesa calculatorul, de asta vrea sa copieze Windows-ul de pe telefon pe USB. Se poate, insa ai nevoie de un adaptor stick usb telefon. Chiar si asa, trebuie sa faci imaginea ISO bootabila pe stick, si ai nevoie neaparat de un PC. Du-te la un vecin/prieten si fa la el toata operatia, ai multe tutoriale pe itnernet.

Poti sa-l descarci pe telefon, dar trebuie apoi sa-l muti in calculator pentru a putea crea un DVD boot-abil cu el. Iata ce trebuie sa faci:
1.Descarci si instalezi Img Burn pe calculator si o copie de Windows 7;
2.Dezarhivezi arhiva cu Windows 7, de obicei e ISO;
3.Deschizi Img Burn si dai click Write file/folder to the disk;
4.Adaugi folderul unde ai dezarhivat Windows 7;
5. Te duci la sectiunea Advanced, Bootable Disk si completezi asa:
-Developer ID: Microsoft Corporation
-Sectors to load: 8
Scrie undeva Boot Image si este un folder mic in colt, da click pe el si du-te in folderul unde ai dezarhivat Windows 7. Ai sa vezi un folder boot. Deschide-l si selecteaza "etfsboot.com" dupa care dai ok;
6.Click burn si astepti pana se face disk-ul.
Asta a fost tot. Daca ai nelamuriri poti sa ma intrebi. Mult succes!

| emilianomaro a răspuns:

Nu cred ca il poti descarca pe telefon( daca se poate cel mai probabil ar sterge tot ce ai in telefon). Descarca-l pe un CD/DVD sau un USB apoi introdu-l in Pc spre instalare, vezi aici pasi pe care trebuie sa ii urmezi pentru a instala corect sistemul de operare: https://cristianls.ro/......u-imagini/