| Daniel26 a întrebat:

Vreau sa conectez la internet un desktop si un laptop folosind acelasi dispozitiv. Ce dispozitiv imi recomandati? (nu ma prea pricep, insa cand merg la cumparaturi as vrea sa stiu la ce sa ma uit mai intai).
Un router este ok? daca da, de care? (cei de la RDS nu mi-au zis de switch, dar nu mai retin daca este vb. de router or nu...). Merci!

Răspuns Câştigător
| nisi1t a răspuns:

Pentru a conecta un Desktop si un Laptop ai nevoie de un router. In router intra cablul de internet iar celelalte 2 sau mai multe calculatoare se conecteaza la router. Iti recomand un router wireless pentru a putea folosi laptopul fara sa fi conectat la firul de net.
Daca vrei mai multe detalii intra pe:
http://blog.nisi.ro/2009/11/cum-se-face-o-retea-wireless-pentru-acasa/

http://blog.nisi.ro/2009/10/vreau-net-wireless-router-sau-acces-point/

Tot pe site-ul acela poti primi ajutor in caz ca nu sti sa iti conectezi routerul care il vei cumpara.

5 răspunsuri:
| Aero a răspuns:

Pai Incuiatii obisnuiesc sa cumpere un router wireless. Cu laptop-ul te conectezi fara fir, iar cu desktop-ul ca si pana acum. Router-ul are si de la 4 port-uri pentru. LAN.

Acum vei achizitiona unul in functie de nr. de galleoni(bani) de care dispui happy. Nu-ti pot recomanda ceva precis. Eu prefer sa folosesc o vraja Priori Incantatem si se conecteaza foarte usor big grin

| alexgogo a răspuns:

Iti recomand un router D-Link di524. costa cam 120 lei, are wireless, poti sa conectezi maxim 4 calculatoare cu fir. e usor de folosit, foarte usor de instalat chiar de cineva care nu stie (insa cunoaste putina engleza). Are USB, deci iti poti conecta si imprimanta la el, si toate calculatoarele si laptopurile vor putea tipari. Merge si cu conexiuni gen RDS (care cer user si parola)

succes

Răspuns utilizator avertizat
| mihaibrasov a răspuns:

Depinde ce vrei mai exact. Unii vor pentru laptop router wireless, eu am vrut doar router obisnuit pentru 3 calculatoare (2 fixe, un laptop) si am dat vreo 60-70 de lei (nu mai stiu exact). Cel si cu wireless e mai scump. Faza e ca trebuie sa mergi la un magazin specializat in electronice sa iti dea unul sa se potriveasca pentru. rds si conexiunea lor. Daca ai fi pe romtelecom ei au alt tip de conexiune.
Configurarea se face foarte simplu si repede, dar trebuie sa iti tii routerul in priza mereu. Avantajul este ca esti mereu conectat la net happy.
Succes.

| Daniel26 explică:

>Eu vreau un router obisnuit cu care sa n-am probleme, adica sa se intrerupa conexiunea la internet. Macar daca se deconecteaza de la net sa fie din cauza RDS-ului, nu din cauza router-ului.happy Ar fi chiar culmea sa mai dau si bani pe el si nici sa functioneze bine. >Deci vreau un router obisnuit. Voi de care folositi?
> Sa inteleg, asadar, ca laptopul se conecteaza la internet fara fir oricum, indiferent daca routerul este wireless sau nu?

Nu imi trebuie neaparat un router wireless.