| yosvlad a întrebat:

Vreau sa cumpar un router wireless. Nu vreau ceva performant si nici scump. Vreau sa-l folosesc in apartament pentru a conecta telefonul sau tableta. Eu am internet cu banda de 100Mbps, iar pe laptop vreau sa pastrez aceasta viteaza (atata timp cat nici un alt device nu e conectat la retea). Imi poate spune cineva ce inseamna indicativele WAN:1 x 10/100M WAN Port(RJ45)
LAN:4 x 10/100M LAN Ports(RJ45)? Acel "10/100" se refera la viteza de 100Mbps? Iar denumirea de "Router Wireless D-LINK 54Mbps", inseamna ca raspandeste o viteza de 54Mbps, iar prin conexiune pe cablu 100Mbps?

2 răspunsuri:
| andreyuu a răspuns:

Daca ti-as explica nu cred ca ai intelege, insa un router wireless D-Link 54mbps ii ok. Si eu am unul tp-link de 54 si ii ok.

| yosvlad explică:

Ma intereseaza sa stiu un singur lucru. daca bag cablul de internet in router si cablu din router in laptop, viteza pe laptop o sa fie tot de 100Mbps?