| Loster_Andrei_1996 a întrebat:

Vreau sa dau boot la un laptop cu sistemul de operare windows 7. Acum nu stiu cateva lucruri: driverele daca se iau de aici sau din alta partehttp://www.heidoc.net/......load-links
si cheia de activare pe care o cere. Dau next ( cum am vazut in tutoriale) sau trebuie sa introduc chiar codul? Mai am un pc cu windows 7, pot folosi dea colo codul de activare sau imi trebuie ceva concret? Stiu tot in afara de aceste doua lucruri, daca link-u e corect confimati-mi sau daca nu ce pot sa fac.

4 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Nu te prostii cu idioțeniile ce le vezi pe internet în gen seriale false, activatoare și alte prostii de-astea.Sunt informații eronate ce te va duce la un windwos furat=> probleme cu legea(v ce înseamnă TPM și da este activ și în Windows 7)
Instalare corectă se face obținând o copie legitimă de Windwows de aici:
http://www.softpedia.com/get/System/OS-Enhancements/Windows-7.shtml
Apoi se butează cu DVD-ul apăsând F11 sau F9 în funcție de laptop-ul tău și selectând de acolo să buteze de pe DVD
urmeaza pașii
Selecteaza la opțiunile regionale și lingvistice limba engleză, la regionale pe România iar la tastatură pe US international.
Urmeaza pașii iar când vei fi notificat despre serial NU trece nici acolo și NU debifa opțiunea Activate Windows when I'm on line
Această funcție îți va activa Windows-ul în trial.Trial ce se poate extinde la un an, deci Windwos 7 legal și gratuit,
PS
La opțiunile de automatic updates selectează pe Ask me later pentru ca să poți seta acest serviciu să descarce și să instaleze actualizările ce le vei selecta apoi.
Succes

| Loster_Andrei_1996 explică (pentru DeyCj):

Si la product key ce pun? Precizez ca am windows 7 home premium original pe laptop. Dau next fara sa pun nimic, atunci nu e activat windows-u sau ce? Daca dau click dreapta pe my computer properties mai jos am windows is actived si am product ID. Acesta se pune la product key sau ce se face? ( e ultimul pas la care nu stiu ce se face si pot sa ii dau boot). Daca ar merge sa pun codul din product ID se poate si de pe alt laptop/pc cu sis. de operare windows 7? Conteaza daca windows-u este original sau nu? ( le am originale pe ambele).

| Loster_Andrei_1996 explică (pentru DeyCj):

Și la product key ce pun? Precizez ca am windows 7 home premium original pe laptop. Dau next fără sa pun nimic, atunci nu e activat windows-u sau ce? Dacă dau click dreapta pe my computer properties mai jos am windows is actived si am product ID. Acesta se pune la product key sau ce se face? ( e ultimul pas la care nu știu ce se face și pot sa ii dau boot). Dacă ar merge sa pun codul din product ID se poate și de pe alt laptop/pc cu sistemul de operare windows 7? Contează dacă windows-u este original sau nu? ( le am originale pe ambele).

| DeyCj a răspuns (pentru Loster_Andrei_1996):

L product key nu se trece nimic și mia important NU se dezactvează chestia aia cu Activate Windows when i'm on line
Asta îti va activa Windwos-ul în trial.trial ce se poate extinde la 4 luni cu 3 rearmuri și apoi și la un an dacă folosești o modificare la skip rearm
Daca știi că ai licență originală ce permite instalarea Windows pe mai multe calculatoare atunci da este ok să introduci serialul acela acolo la Product Id și sa îl sctivezi apoi, dar numai dacă ai licența OEM. Daca nu nu va funcționa=>copie pirat de Windwo, cu toate că ai licența originală, este pirat ca încalca EULA-ul Microsoft, care spune că licența Windows este valabilă o singură data pe un singur calculator, cu excepția licențelor de volum(așa numitelor OEM). Succes